Kim był święty Wit?

Wit urodził się w III wieku i pochodził z pogańskiej rodziny. Jego ojciec prawdopodobnie był rzymskim senatorem miasta Mazara del Vallo na Sycylii, a matka zmarła, gdy chłopiec był jeszcze dzieckiem. Opiekunowie Wita od małego opowiadali podopiecznemu o Jezusie z taką pobożnością, że szybko świadomie podjął decyzję, kto jest dla niego najważniejszy.

Gdy chłopiec miał 7 lub 12 lat (różne źródła – odmienne informacje), ojciec nakazał synowi wyrzec się Chrystusa. Wit nie zważając na konsekwencje, sprzeciwił się tacie, a jednocześnie pogańskim bożkom. Za karę był okrutnie torturowany. Doszło nawet do sytuacji, gdy senator chciał zabić swojego syna. Wit ledwo uszedł z życiem. Z pomocą swoich opiekunów uciekł z nimi do rzymskiej prowincji w południowych Włoszech.

Niestety, szybko zostali schwytani, a później przewiezieni do Rzymu. W tym czasie miało miejsce prześladowanie chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Młody wyznawca Jezusa został rzucony lwu na pożarcie. Gdy Wit wykonał znak krzyża, zwierzę stało się uległe – nie zabiło chłopca, a położyło obok jego stóp.

Kogo i czego patronem jest św. Wit?

Św. Wit – męczennik uznawany jest za patrona Saksonii, Czech, Sycylii, Pomeranii i wielu miast należących do Niemiec, a także Austrii. Święty jest również patronem artystów m.in. tancerzy, komediantów i aktorów. Ponadto św. Wit sprawuje opiekę nad:

 • karczmarzami,
 • aptekarzami,
 • górnikami,
 • kotlarzami,
 • warzelnikami,
 • epileptykami.

Sprawdź też:

Skrócony życiorys męczennika chrześcijańskiego św. Wita

Życie świętego Wita było krótkie. Miał zaledwie trzynaście lat, gdy ostatni raz wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa.

 • Wit urodził się ok. 290 roku w Mazara del Vallo.
 • Chłopiec pochodził z bardzo zamożnej i wpływowej, pogańskiej rodziny.
 • Wita wychowywali opiekunowie: Modest i Krescencja – chrześcijanie.
 • Ojciec Wita chciał, aby syn wyparł się Jezusa Chrystusa. 
 • Wit uciekł z domu, jednak szybko został schwytany i poddany okropnym męczarnią.
 • Prawdopodobnie do kotła, w którym miał zginąć męczennik, wrzucono również koguta – symbol obrony przed czarami.

W pierwszych wiekach chrześcijanie byli prześladowani. Było wielu męczenników podobnych do św. Wita – osoby nawrócone z pogaństwa, które później oddają swoje życie za wiarę. Bardzo często w sposób spektakularny. Ikonografia pokazuje św. Wita w towarzystwie lwa, który zamiast zabić świętego, legł mu u stóp. Te liczne świadectwa męczenników zadają nam – chrześcijanom XXI wieku pytanie: za co jestem gotowy oddać swoje życie? — rozważa ksiądz katolicki Michał Marek z parafii Zabłocie w Żywcu.

 • Od razu po śmierci męczennika o świętości św. Wita było głośno w całych Włoszech.
 • O kulcie świętego w Rzymie świadczą wspomnienia papieża Gelazy I i liczne miejsca kultu np. klasztor św. Wita na Sycylii.

Zobacz także:

Jak zginął święty Wit?

Św. Wit zmarł śmiercią męczeńską wraz ze swoimi opiekunami w 303 lub 304 roku.  Według Martyrologium Rzymskiego wszyscy w trójkę zostali zanurzeni w kotle z gorącą wodą i roztopionym ołowiem. Wit cudem uszedł z życiem. Następnie został poddany torturom, podczas których był katowany, cierpiał niemiłosiernie. Ostatecznie zginął pożarty przez groźne zwierzęta.  

Dokonania świętego Wita

Święty Wit w dziełach kościoła jest doceniany przede wszystkim za swoją odwagę i niesamowite świadectwo wiary.  Oddał życie za chrześcijaństwo. Nie dał się złamać podczas okropnych tortur, chociaż wiedział, że wytrwałość doprowadzi go do męczeńskiej śmierci.

Nad Jeziorem Żywieckim w powiecie śląskim znajduje się tzw. Lasek św. Wita, gdzie kiedyś znajdywało się źródełko, któremu przypisywano lecznicze właściwości.

Dzień świętego Wita

Dzień świętego Wita w Kościele katolickim, czyli wspomnienie liturgiczne, obchodzone jest 15 czerwca. Dawnym zwyczajem tego dnia była ofiara koguta składana przez Słowian Światowidowi. W Kościele prawosławnym życie świętego męczennika wspominane jest dwukrotnie: 29 maja i 28 czerwca według kalendarza gregoriańskiego.

Święty jest szczególnie ważny dla Serbów. Naród południowosłowiański obchodzi tzw. Vidovdan – Dzień Świętego Wita. To również dzień wspomnienia ważnej walki, w której Serbia walczyła przeciw Imperium Osmańskiemu. W Niemczech i na Łotwie powstał zwyczaj „tańca św. Wita” przed figurą świętego.

15 czerwca w kościele katolickim odmawiana jest Litania do Świętego Wita Wspomożyciela, a także inne, krótkie modlitwy.

Modlitwa do Boga o podobieństwo do św. Wita

Boże wszechmocny! Jeśli nas nawiedzasz nieszczęściami, to wzmacniaj nas łaską swoją, abyśmy je cierpliwie znosili, a utrwalali się w dobrym i zdołali najcięższe ofiary ponieść, jak święty Wit dla Twojej czci, a naszego zbawienia. Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który króluje w Niebie i na ziemi. Amen.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Wita

Boże, uchroń nas, za wstawiennictwem świętego Wita, od pychy i wyniosłości. Prowadź nas duchem cichości i łagodności, abyśmy się Tobie podobali, w dobrym wzrastali, a na koniec z Tobą się radowali, który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Relikwie męczennika św. Wita

Relikwie św. Wita znajdują się w miejscu jego urodzenia, czyli w mieście Mazara del Vallo.  To tutaj na cześć świętego odbywają się liczne procesje i fantastyczne uroczystości. W 925 roku cesarz niemiecki Henryk I wręczył dłoń świętego Wita w posiadanie św. Wacława. Aktualnie niezwykły podarunek znajduje się w katedrze św. Wita w Pradze.

Warto jednak zaznaczyć, że relikwie męczennika są umieszczone w prawie 150 świątyniach w całej Europie. Do szczególnych miejsc kultu zaliczymy:

 • San Denis,
 • Corbei.

Przeczytaj także:

Ikonografia chrześcijańska – św. Wita

W ikonografii chrześcijańskiej święty Wit ukazywany jest jako młodzieniec, najczęściej ubrany w krótką, czerwoną tunikę. W ręku trzyma liść palmowy na znak męczeństwa. Nierzadko św. Wita można zobaczyć obok kotła lub zanurzonego w kotle, w którym doznawał cierpień (mąk).

Św. Wit na obrazach i różnych dziełach sztuki przedstawiany jest również w obecności majestatycznego, uległego lwa. Ponadto główne atrybuty świętego to:

 • orzeł,
 • kogut,
 • uwiązany pies.


fot. Święty Wit/ AdobeStock, josefkubes