Kim był święty Monitor?

Święty Monitor to dwunasty biskup Orleanu z V wieku. Warto wspomnieć, że pierwszy monitor (ekran LCD) jako wyświetlacz powstał w 1970 roku. Za życia biskupa nikt nie przypuszczałby, że imię w przyszłości zyska inne znaczenie.

Św. Monitor uznawany jest za „Wyznawcę”, co oznacza postać otoczoną pośmiertnym kultem. Pełnił funkcję zwierzchnika Kościoła w około 472 roku. Biskup był człowiekiem niezachwianej wiary i w szczególny sposób wspierał misje zakonne. Został doceniony nie tylko za krzewienie wiary chrześcijańskiej, ale i za doskonałe decyzje w burzliwym okresie politycznym.

Zobacz też:

Dzień świętego Monitora

Wspomnienie świętego Monitora w Kościele katolickim obchodzone jest 10 listopada. Niektórzy twierdzą, że św. Monitor „monitorował” do dobrego.

Uznanych jest tysiące świętych w Kościele katolickim, a kalendarz gregoriański ma tylko 365/366 dni. W Polsce 10 listopada wspominamy papieża Leona Wielkiego. Jednak nie można zapominać o świętym Monitorze. Warto jednak mieć na uwadze, że w każdym kraju są bardziej i mniej popularni święci. W Polsce z wielką czcią wspominamy np. Jana Kantego, a we Francji będzie świętym mniej znanym. Podobnie jest ze św. Monitorem — wyjaśnia Michał Marek – ksiądz katolicki z parafii Żywiec Zabłocie.

Kiedy i gdzie zmarł św. Monitor?

Święty Monitor zmarł śmiercią naturalną w 490 roku we Francji – Orlean.