Święto Zmarłych, a koronawirus: nowe obostrzenia

W związku z lawinowo rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce (dziś padł rekord: ponad 3 tys. zakażeń!), rząd zapowiedział nowe restrykcje i surowe konsekwencje ze strony policji wobec wszystkich osób, które nie stosują się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Do fundamentalnych kwestii należy noszenie maseczek w miejscach publicznych, zachowywanie dystansu społecznego i dezynfekcja.  

Jakie kroki zamierza poczynić rząd w obliczu zbliżającego się Święta Zmarłych? Jakie restrykcje będą nas dotyczyć na cmentarzach w całej Polsce?

Zobacz też: Dorota Gardias o zakażeniu koronawirusem: "Stan mojego zdrowia wymagał hospitalizacji"

Nowe obostrzenia: polityka "zero tolerancji"

Co według rządu oznacza polityka "zero tolerancji". Jedną z fundamentalnych kwestii jakie podkreślił rząd jest noszenie maseczki, zachowywanie dystansu społecznego i dezynfekcja - nie przestrzeganie tych zasad będzie skutkowało bardzo surowymi karami. Możliwość chodzenia bez maseczki mają tylko i wyłącznie osoby z zaświadczeniem od lekarza, obowiązkowym jest zakrywanie nosa i ust w żółtej strefie oraz zakaz udostępniania lokali na imprezy i dyskoteki. 

"Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa [...] W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby", poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. 

Adam Niedzielski odpowiedział też na wątpliwości dziennikarzy w kwestii zbliżającego się Święta Zmarłych. Polaków interesuje, czy jak podczas pierwszej fali pandemii, cmentarze zostaną zamknięte dla odwiedzających lub czy będą obowiązywać w ich obrębie dodatkowe obostrzenia?

"W tej chwili, jeżeli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i jest on niezależny od strefy [...] Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony – rozmawialiśmy też na ten temat z komendantem, Jarosławem Szymczykiem i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji", dodał Niedzielski.

Zobacz też: Nowe miażdżące restrykcje na weselach? GIS apeluje do rządu o zmianę!