Święto Niepodległości 11 listopada

Mamy Niepodległą! jest ogólnopolską akcją społeczną skierowaną do wszystkich, bez względu na wiek, czy poglądy i zainteresowania. Pocztówką, która zmniejsza dystans między nadawcą a odbiorcą, muzeum wraz z partnerami akcji zachęca do radosnego świętowania uwalniającego pozytywne emocje od Bałtyku do Tatr.

Wyrazy pamięci i pozdrowienia poprzez kartkę pocztową nabierają szczególnie symbolicznego znaczenia w 2020 roku. Papierową pocztówkę można odebrać w jednym z kilkudziesięciu miejsc w Polsce. Kartka jest bezpłatna a nadrukowany już znaczek ważny aż do 31 marca 2021 roku na terytorium Polski. Wysłanie kartki nie wymaga żadnej dodatkowej opłaty pocztowej.

Daty i zasady funkcjonowania poszczególnych punktów dystrybucji kartek mogą się różnić w zależności od sytuacji w danym regionie. Adresy dostępne na: https://muzeumpilsudski.pl/mamy-niepodlegla.

Jest także możliwość nadania pocztówki z własnego domu, bez konieczności wizyty w punkcie dystrybucji pocztówek. Po wybraniu wzoru kartki, wpisaniu życzeń i adresu odbiorcy, papierowa kartka zostanie wydrukowana i dostarczona do wskazanej osoby. W tym przypadku wymagana jest jednak opłata za znaczek pocztowy. Wzory kartek będą dostępne od 11 listopada pod linkiem http://wyslijkartke.muzeumpilsudski.pl.

Do współpracy przy każdej edycji akcji zapraszanych jest trzech znanych i lubianych artystów. Prezentowane były już projekty m.in. Papcia Chmiela, Henryka Sawki, Andrzeja Pągowskiego, Józefa Wilkonia, Andrzeja Heidricha i wielu innych wybitnych artystów - kto w tym roku dołączył do akcyjnego panteonu gwiazd?

Rafał Olbiński z wykształcenia architekt, z wyboru malarz. Niezwykle popularny i ceniony na świecie polski surrealista. Autor metaforycznych prac, również plakatów operowych, a także twórca scenografii przedstawienia operowego. Wykładał w znamienitych szkołach wyższych. Laureat ponad 150 nagród, w tym wielu prestiżowych jak międzynarodowy Oscar za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu (1994 rok). Prace Rafała Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak renomowanych instytucji, jak m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak. Autor wykorzystanego do pocztówki projektu przedstawiającego  kobietę trzymającą naręcze kwiatów przekształcających się w gołębie.

Zobacz także:

Anna Glik - krakowska artystka, która wybrała Internet jako środek komunikacji z odbiorcą. W jej pracach często pojawiają się zdekonstruowane elementy, takie jak sylwetka człowieka, architektura i motywy zaczerpnięte z natury. Kolaże wyróżnia oszczędny dobór elementów, które są wielokrotnie zmieniane i skalowane. Jest autorką kolaży m.in. dla luksusowego francuskiego domu mody oraz ogólnoświatowej sieci hoteli premium. Jej prace były publikowane jako ilustracje artykułów w wielu popularnych magazynach, także w uważanym za najważniejsze w świecie mody, kobiecym czasopiśmie. Autorka pocztówki z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Anię Glik reprezentuje agencja MAD Illustrators.

Ewa Podleśilustratorka książek, autorka szat graficznych i ilustracji do najróżniejszych projektów dedykowanych dzieciom: gry planszowe, ebooki i aplikacje mobilne. Artystka publikowała także w czasopismach, w tym w kultowym „Świerszczyku”. Inicjatorka powstania darmowej książki dla najmłodszych „Masz tę moc!” na temat koronawirusa. Autorka pocztówki przedstawiającej dzieci jadące na rowerze.