Kim jest Daniel Lismore: wystawa w Starym Browarze w Poznaniu

Jest chodzącym dziełem sztuki, którego tak znane osobowości ze świata mody jak Vivienne Westwood i Naomi Campbell oraz marki H&M, Mastercard czy Bulgari zapraszają do współtworzenia flagowych projektów. Jego wystawy odwiedzają znani artyści jak Bjork czy Rosie McGowan. David Beckham w swoich postach w mediach społecznościowych wielokrotnie podkreślał unikatowość twórczości Daniela Lismore’a.

"Be yourself, everyone else is already taken”

to zarówno życiowa dewiza Daniela Lismore’a, jak i tytuł wystawy prac, która od 2016 roku przemierza świat. Rzeźby stworzone z tkanin, biżuterii i najróżniejszych fascynujących go przedmiotów, nie różnią się niczym od strojów, w których codziennie wychodzi z domu.

"Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym - mówi Daniel Lismore. Moja twórczość karmi się tą różnorodnością."

„Kim jesteś? Kim chciałbyś być? Ile masz wersji?” - prowokacyjnie pyta Lismore, sam odpowiadając na to pytanie za pomocą sztuki, którą uprawia. To swoiste autoportrety, multiplikowana postać artysty pełna kolorów, dynamiki, ruchu. Daniel to wyzwolenie umysłu, zamknięcie ciała i chęć bycia projektem bardziej niż człowiekiem - mówi Wojciech Piotr Onak, kurator wystawy Lismore’a w Starym Browarze. Amerykański Vogue nazwał go najbardziej ekscentrycznym człowiekiem Londynu.

Na wystawie z okazji 16. urodzin poznańskiego Centrum Stary Browar zostaną pokazane unikatowe rzeźby - sobowtóry artysty, ubrane w eklektyczne kostiumy jego autorstwa. Część z nich Lismore stworzył specjalnie dla tego miejsca.

Chcieliśmy, żeby bohaterem naszej urodzinowej wystawy był twórca, którego trudno zamknąć w ramy definicji, “odporny” na metki. Daniel Lismore kocha sztukę popularną, kicz, w dzieciństwie oglądał setki filmów sci-fi i “Star Treka”. Jednocześnie posiada wielką wiedzę dotyczącą historii sztuki, designu, wiele nauczył się od swoich dziadków, antykwariuszy. Ten melanż historii i popkultury odbija się w całej jego twórczości. To świetnie współgra z tożsamością samego Browaru, gdzie historia i nowoczesność od 16 lat są w nieustannym dialogu., mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru.

My możemy zdradzić, że już szykujemy się do unikatowego wywiadu z Daniel Lismore, który przyjedzie na wernisaż swojej wystawy do Poznania już 5.listopada. Nie możemy się doczekać spotkania z "najbardziej ekscentrycznym człowiekiem Londynu", a uwierzcie, że znając tamtejszych "szalonych" artystów naprawdę trzeba zapracować na to miano. Będziemy relacjonować dla Was wydarzenie na naszym Stories na Instagramie, bądźcie z nami! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Regram @ted. Artist Daniel Lismore lives his life like a work of art. Every day, he puts on an outfit that he created out of materials ranging from beer cans to diamonds to 2,000-year-old Roman rings. He has over 6,000 items in his collection, and he carefully places each one to complete his daily look. It certainly makes everyday tasks a bit more difficult (can you imagine grocery shopping wearing all of this?), but Daniel wouldn’t have it any other way. For him, each outfit is an opportunity to live confidently and embrace the art of being unapologetically himself. “Everyone is capable of creating their own masterpiece. You should try it sometime. It's quite fun,” @daniellismore says. Watch his full #TEDTalk at go.ted.com/workofart

Post udostępniony przez Daniel Lismore (@daniellismore) Cze 14, 2019 o 1:17 PDT