Święta Wielkanocne

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Data Wielkanocy jest datą ruchomą i przypada zawsze na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ustalono to na soborze nicejskim w 325 roku i trwa to aż do dziś. W historii Święta Wielkanocne najwcześniej wypadały 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Święta Wielkanocne: kiedy wypada Wielkanoc 2020?

Ruchome święto chrześcijańskie, czyli Wielkanoc w 2020 roku wypada wyjątkowo późno, bo 12. kwietnia w niedzielę. Wielki Tydzień poprzedzający Wielkanoc rozpoczął się w Niedzielę Palmową 5. kwietnia. W tym roku, w związku z pandemią, obchody świąteczne będą się mocno różnić. Po pierwsze i najważniejsze zaleca się izolację i nie wyjeżdżanie do rodziny na Wielkanoc, dla dobra swojego i najbliższych. Ograniczone są też obrządki świąteczne w kościołach.

Od daty Wielkanocy zależą daty większości ruchomych świąt chrześcijańskich i katolickich: Środa Popielcowa, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało.

Święta Wielkanocne: co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę idziemy do kościoła poświęcić koszyczek wielkanocny. Do koszyczka wielkanocnego zazwyczaj wkładamy: jaja na znak odradzającego się życia, chleb, który symbolizuje ciało Chrystusa, kiełbasa i wędliny - symbolizują dostatek, płodność i zdrowie, sól na znak oczyszczenia, ciasto - symbolizuje umiejętności i doskonałości, chrzan - święcimy go jako znak siły fizycznej i krzepy, baranek - to symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, może być wykonany z masła, cukru albo marcepanowy.

W zależności od regionu do koszyczka wielkanocnego możemy również wsadzić masło, wodę, ser. Do koszyczka wielkanocnego wsadzamy również bukszpan, który choć jest tylko ozdobą, to oznacza radość i nadzieję na zmartwychwstanie. 

Święta Wielkanocne: jak obchodzimy Wielkanoc?

Święta Wielkanocne, czyli Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny to w Polsce święta ustawowo wolne od pracy. W tych dniach większość rodzin bierze udział w mszy świętej, a Wielkanoc rozpoczyna od zjedzenia śniadania wielkanocnego z rodziną, podczas którego spożywa produkty poświęcone poprzedniego dnia w koszyczku wielkanocnym. Poniedziałek Wielkanocny zwany inaczej lanym poniedziałek zgodnie z tradycją polega na polewaniu innych, co ma przynieść powodzenie.

Dekoracje na Wielkanoc 2020: jak ozdobić mieszkanie na Wielkanoc?

Choć wszyscy Polacy powinni zostać na święta w swoich domach, w samoizolacji, to jednak warto umilić sobie ten czas prostymi dekoracjami na Wielkanoc. KIlka świeżych ciętych gałązek, własnoręcznie siana rzeżucha mogą nieco odmienić mieszkanie na świąteczny czas. Najprostszą i najbardziej wdzięczną ozdobą mieszkania na Wielkanoc są z pewnością świeże gałązki bukszpanu i bazie z wierzby. Pięknie będą też prezentować się ścięte żonkile w wazonie. Postawmy na naturalność i tradycję, a pisanki pomalujmy własnoręcznie.

Zobacz także: