Suknia ślubna Diany na wystawie po ponad 25 latach

Kilka dni temu kuratorzy Historycznych Pałaców Królewskich poinformowali, że suknia ślubna księżnej Diany będzie najważniejszym elementem wystawy "Royal Style In The Making". Otwarcie czasowej ekspozycji nastąpi 3 czerwca 2021 roku w odrestaurowanej, historycznej oranżerii zamku Kensington. Jak podał serwis „Vanity Fair”, wydarzenie ma na celu zbadanie relacji między projektantami mody a królewskimi klientami na przestrzeni lat. Oprócz sukni Diany, na wystawie zaprezentowane będą też inne ikoniczne i często nigdy wcześniej nie pokazywane kreacje noszone przez rodzinę królewską. 

Nasza letnia wystawa w Pałacu Kensington rzuci światło na największe talenty brytyjskiego designu, których praca odegrała kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości wizualnej rodziny królewskiej w XX wieku – wyjaśnił Matthew Storey, kurator wystaw w Historycznych Pałacach Królewskich

Wystawa potrwa do 2 stycznia 2022 roku. 

Suknia ślubna Diany Spencer

Chociaż małżeństwo Diany i księcia Karola nie skończyło się szczęśliwie, to ich ślub 29 lipca 1981 roku uważany był za wydarzenie stulecia. Suknia księżnej zaprojektowana przez Elizabeth i Davida Emanuel jest za jedną z najbardziej spektakularnych w historii królewskich ślubów. Zdobi ją dziesięć tysięcy pereł, a tren ma prawie osiem metrów długości. Suknia ma okrągły dekolt i długie rękawy ozdabiane kokardkami i głębokimi marszczeniami. Konstrukcja kreacji, wykonanej z sześciu różnych materiałów, bazuje na warstwach sztywnych halek z siateczki, które układają się w spódnicę. Nie tylko suknia księżnej robiła wrażenie. Diana na swój ślub wybrała najdłuższy welon w historii rodziny królewskiej. 

Suknię ślubną Diany ostatni raz wystawiono w 1995 roku w Pałacu Kensington, ale później została przeniesiona do jej rodzinnego domu, Althorp. Teraz po ponad 25 latach znowu będziemy mogli na żywo oglądać tę spektakularną kreację. 

Fot. Getty Images