Sukienka - film Tadeusza Łysiaka nominowany do Oscara 2022

”Sukienka/The Dress”, to polski film krótkometrażowy w reżyserii Tadeusza Łysiaka, który został nominowany do Oscara 2022. To kolejna, po „Techno”, produkcja młodego filmowca, która zdobyła uznanie krytyków. Film powstał w 2020 roku jako etiuda szkolna, jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tak o „Sukience” pisze producent: 

Julia mieszka na polskiej wsi. Jej muzyka to death metal. Jej ulubiona rozrywka: gra na automatach. Pracuje w przydrożnym motelu dla kierowców. Jest samotna, nigdy nie miała mężczyzny, nigdy nie doświadczyła fizyczności. Julia cierpi na karłowatość, a całe jej życie podyktowane jest wzrostem - społeczność lokalna nie może zaakceptować jej odmiennego wyglądu. Wszystko się zmienia, gdy jej drogi krzyżują się z przystojnym kierowcą ciężarówki. Ich oczy się spotykają. Serce Julii bije szybciej. Mężczyzna wkrótce staje się przedmiotem jej miłosnej, niemal erotycznej obsesji...

Tak naprawdę, „Sukienka” pokazuje jak ważną częścią naszego życia jest bliskość, intymność i akceptacja otoczenia, a jednocześnie jak trudno o to wszystko osobom dotkniętym różnymi rodzajami niepełnosprawności, niekoniecznie ze względu na funkcjonowanie fizyczne, a szczególnie z powodu stygmy i wykluczenia.

Film „Sukienka” zdobył kilka nagród w prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, są to między innymi: 

  • nagroda dla najlepszego krótkiego filmu fabularnego Atlanta Film Festival 2021
  • nagroda dla najlepszego filmu na festiwalu Grand Off 2021
  • nagroda dla najlepszego studenckiego filmu fabularnego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "In The Palace" w Sofii
  • nagroda główna "Salamandra" w kategorii film fabularny na Long Story Short Film Festival

Zdjęcia Konrada Blocha zostały wyróżnione nagrodą Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz „Brązową Kijanką” Camerimage. Anna Dzieduszycka natomiast, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na warszawskim Grand Off oraz Rhode Island International Film Festival. Teraz trzymamy kciuki za złotą statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej. 

Film Sukienka - gdzie obejrzeć

„Sukienka” była wyświetlana na wielu festiwalach filmowych, film Tadeusza Łysiaka można było również obejrzeć na specjalnym pokazie w kinie Atlantic w Warszawie. Od niedawna, krótkometrażowa produkcja z Anną Dzieduszycką w roli głównej, dostępna jest za darmo na platformie YouTube. Trwającą 28 minut „Sukienkę” udostępnił profil „Short of the Week”. Dodane zostały napisy w języku angielskim. Materiał ma nałożone ograniczenia wiekowe - aby go obejrzeć, należy zalogować się w serwisie i potwierdzić swoją datę urodzenia. 

Sukienka film polski - obsada (role główne)

Główną rolę w filmie Tadeusza Łysiaka odegrała Anna Dzieduszycka: aktorka teatralna i filmowa, która zadebiutowała w 2012 roku rolą w spektaklu "Przechlapane" Rafała Urbackiego. W roli Renaty, przyjaciółki Julii, wystąpiła Dorota Pomykała, którą znamy między innymi z popularnych seriali, takich jak: „Na dobre i na złe”, „BrzydUla”, a także z desek Starego Teatru w Krakowie. Odtwórcą roli tirowca Bogdana jest Szymon Piotr Warszawski („Kod Genetyczny”, „Belfer”, „Bogowie”, „Chyłka. Inwigilacja”) W „Sukience” zobaczymy również Michalinę Robakiewicz, grającą w serialach „Kontrola”, „Klan”, „Na Wspólnej”.

Zobacz także:

Film Sukienka - opinie

”Sukienka” otrzymała 6,9/10 gwiazdek, zarówno od użytkowników polskiego serwisu FilmWeb, jak i zagranicznego IMDb. Krytycy filmowi ocenili jednak krótki metraż na 7 gwiazdek.