Dlaczego skóra staje się sucha? Skóra człowieka w produkuje olejek zwany sebum. Kiedy jest go zbyt dużo, może prowadzić do wyprysków, jednak produkcja za małej ilości też nie jest dobra - odpowiednia ilość sebum na skórze odgrywa ważną rolę w nawilżeniu i ochronie komórek przed infekcjami. Skóra, która nie wytwarza go wystarczająco dużo, może stać się bardzo sucha.

Sucha skóra twarzy to efekt wielu czynników, takich jak nagłe zmiany temperatury czy poziomu wilgotności powietrza, stosowanie agresywnych kosmetyków, zła dieta, bądź nadmierne korzystanie z używek. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków można zminimalizować problem, stosując domowe środki zaradcze i odpowiednie kosmetyki. Zobacz, jak przygotować się do ostatecznej walki z problemem wysuszenia skóry twarzy.

Sposoby na suchą skórę: kosmetyki nawilżające rano i wieczorem

Nawilżające sera, maści i kremy poprawiają naturalną funkcję ochronną skóry, co sprzyja zatrzymywaniu wody. Ważny jest jednak odpowiedni dobór specyfików do twarzy - przy wysuszonej cerze unikaj kosmetyków, które mają w składzie alkohole, sztuczne barwniki lub zapachy, dioksan i inne mocne substancje. Wybieraj za to te, które zawierają kwas hialuronowy, ceramidy i większość naturalnych składników, lub postaw na całkowitą naturalność, używając na noc czystego żelu z aloesu, oleju kokosowego lub masła shea.

Żele do mycia twarzy dla cery suchej 

Środki do mycia twarzy zawierające substancje zapachowe, sztuczne barwniki i inne  chemiczne substancje mogą podrażniać i wysuszać skórę. Zamiast nich lepiej wybrać łagodne, bezzapachowe kosmetyki oczyszczające lub mydła przeznaczone specjalnie do delikatnej skóry twarzy. Składniki, których należy unikać, obejmują między innymi laurylosiarczan sodu (SLS), parafinę, parabeny, dietanoloaminę (DEA), monoetanoloaminę (MEA) i trietyloaminę (TEA).

Dobry peeling do cery suchej

Regularne peelingi pozwalają pozbyć się nadmiaru martwego, wysuszonego naskórka, który głównym winnym suchych plamy i zatkanych porów. W zależności od stopnia wysuszenia, możesz wybierać między różnymi rodzajami eksfoliacji mechanicznej lub chemicznej. Jeśli suchość powoduje ból i rany, unikaj wszelkich mechanicznych zabiegów i wybierz delikatny peeling enzymatyczny. 

Sucha skóra: czego unikać?

Podczas kąpieli lub mycia twarzy najlepiej jest używać ciepłej (nie gorącej!) wody, ponieważ może ona pozbawić skórę jej naturalnych olejków. To samo dotyczy zbyt długich kąpieli i pryszniców – Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca ograniczenie czasu ich trwania do 5-10 minut lub mniej, by przyspieszyć procesy gojenia skóry. Po każdej kąpieli i myciu twarzy koniecznie użyj nawilżacza, aby zapobiec utracie wilgoci.

Dobry nawilżacz powietrza - sposób na suchą skórę

Klimatyzacja i jednostki centralnego ogrzewania brutalnie usuwają wilgoć  – z powietrza, i ze skóry. Jeśli możesz, ogranicz stosowanie tych urządzeń, a jeśli nie masz takiej możliwości, zakup do tych pomieszczeń elektryczny nawilżacz powietrza, który pomoże zminimalizować ich zgubny wpływ.

Zobacz także: