Studniówki 2019 w czasie żałoby narodowej: czy się odbędą?

W związku z żałobą narodową, którą ogłosił prezydent Polski Andrzej Duda, pojawiły się pytania dotyczące Studniówek w tym dniu. 

Z wielu źródeł dopływają do nas informacje, że wiele imprez zaplanowanych na dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostało odwołanych, między innymi bale karnawałowe w przedszkolach, czy szkołach. A co ze Studniówkami?

Na wielu forach i w mediach społecznościowych rodzice dzielą się swoimi przemyśleniami na temat tego, czy w dzień żałoby narodowej Studniówki powinny się odbyć. Do zorganizowania tej imprezy młodzież, rodzice i szkoły przygotowywały się od miesięcy. Ciężko tak na ostatnią chwilę odwołać jednak tak dużą imprezę.

Jak podaje warszawa.wyborcza.pl, warszawski ratusz poinformował, że już kilka liceów przeniosło godzinę rozpoczęcia imprezy na późniejszą, tak, żeby zakończyła się żałoba narodowa. Część szkół planuje rozpocząć Studniówkę godnie z planem, z tym, że część imprezowa, czyli tak zwana zabawa, rozpocznie się dopiero po północy.

Są i takie licea, jak II LO w Łodzi, które przełożyło Studniówkę z piątku na inny termin. W wywiadzie dla Dziennika Łódzkiego, wicedyrektor szkoły, Dariusz Jędrasiak powiedział: "Rozważaliśmy zmianę już wtedy, gdy była mowa o obowiązywaniu żałoby tylko 19 stycznia. Przecież formalnie weszłaby wtedy w życie o godz. 00:00 z piątku na sobotę. Zatem część balu po północy nałożyłaby się wtedy na żałobę."

Studniówki 2019: jest stanowisko MEN

W tej sprawie głos zabrała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska. W rozmowie z money.pl powiedziała:

Wszyscy rozumiemy komunikat dotyczący żałoby narodowej, natomiast pewną dowolność pozostawiamy rodzicom. Warto porozmawiać z uczniami i powiedzieć, jak wygląda sytuacja – to też jest element ich dorosłego życia. Jednak nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, by takie imprezy odwoływać.

Zdaniem rzeczniczki, to rodzice powinni podjąć taką decyzję: "Być może odwoływanie nie jest konieczne. Rozwiązaniem może być na przykład uczczenie minutą ciszy prezydenta Adamowicza, zmienienie repertuaru na spokojniejszy lub w ogóle zrezygnowanie z muzyki. Jednak ta kwestia leży po stronie rodziców, ministerstwo tu niczego nie może narzucać.

Żałoba narodowa: kiedy dokładnie?

Po śmieci prezydenta Gdańska, prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił dzień pogrzebu Pawła Adamowicza dniem żałoby narodowej. Obowiązywać będzie od piątku, od godziny 17:00 do soboty, do godziny 19:00.

"W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Prezydent RP Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu." - czytamy komunikat na stronie prezydent.pl 

Przypomnijmy, że pogrzeb prezydenta Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2019 o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Żona prezydenta zaapelowałą, żeby na pogrzeb nie przynosić zniczy ani kwiatów, tylko zbierane będą datki do puszek na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum ks. Dutkiewicza.