Czym się różni ombre od sombre?

Ombre i sombre to techniki koloryzacji, które na przestrzeni ostatnich lat stały się niekwestionowanym trendem! Całkowicie zrewolucjonizowały podejście do kwestii farbowania i rozjaśniania włosów. Zwykle niechciane odrosty przestały być już uciążliwym problemem, a stały się wręcz pożądanym efektem. Co to jest ombre i sombre? Są to techniki rozjaśniania włosów w taki sposób, aby wyglądały jakby były naturalnie muśnięte promieniami słońca. Zwykle koloryzacje ombre i sobre wykonuje się na blond włosach lub dąży się do uzyskania odcieni blondu, jednak w ciągu ostatnich lat powstało w tej dziedzinie wiele różnych wariacji – ombre i sombre wykonuje się na brązowych włosach, czarnych, rudych, a nawet niebieskich czy różowych.

Kosmyki farbowane są w taki sposób, aby powstało naturalnie wyglądające i bardzo płynne przejście koloru – włosy pozostają ciemniejsze u nasady, a kolor rozjaśnia się ku końcom. Na początku dążono do tego, aby efekt wyglądał tak, jakby był dziełem natury, jednak z czasem zaczęto również eksperymentować z kontrastami. Najważniejszą zasadą jest płynne przejście koloru – niepożądane są gwałtowne odcięcia i geometryczne linie. Jedną z największych zalet dla posiadaczek ombre na włosach jest brak konieczności farbowania ich co miesiąc – kosztowne wizyty u fryzjera spokojnie można ograniczyć do dwóch w roku!

Czym dokładnie różni się ombre od sombre? W przypadku tej pierwszej opcji, włosy są rozjaśniane od połowy długości, podczas gdy u nasady pozostają ciemniejsze. Jasny kolor jest rozprowadzany na całej szerokości włosów, przez co ombre charakteryzuje się znacznie większą rozbieżnością między odcieniem, który znajduje się przy skórze głowy, a tym, który widnieje na końcach. Warto dodać, że w przypadku ombre granica pomiędzy kolorami usytuowana jest dość nisko, mniej więcej w połowie długości kosmyków. Sombre natomiast wygląda dużo bardziej naturalnie, ponieważ włosy rozjaśniane są za pomocą pasemek, ciągnących się już od nasady. Rozmieszczenie jaśniejszego odcienia jest dość nieregularne, a przejścia kolorystyczne są jeszcze bardziej subtelne, niż w przypadku ombre. Dodatkowo, granica między kolorami usytuowana jest tuż przy linii odrostu.

Włosy ombre i sombre na dobre zagościły na głowach kobiet i mężczyzn. Właściwie trudno znaleźć osobę, która nie miałaby do czynienia z tym trendem. Na tego typu koloryzację zdecydowały się takie gwiazdy jak na przykład Julia Kuczyńska – Maffashion, Vanessa Hudgens, Rihanna, Beyonce, Jennifer Lopez, Miley Cyrus, Julia Roberts, Kylie Jenner czy Selena Gomez. Wśród mężczyzn, którzy nosili ombre lub sombre na włosach można wymienić takie nazwiska jak Johnny Depp, Jared Leto, Brock O’Hurn czy Justin Bieber.

Ombre – komu pasuje?

Ombre doskonale pasuje osobom o naturalnie falowanych włosach lub też takim, które falują je na codzień. Loki sprawiają, że nieco kontrastujące ze sobą odcienie przenikają się w sposób płynny. Mówi się, że koloryzacja w typie ombre powinna wyglądać tak, jakby czesał cię wiatr wiejący znad oceanu. Fale w konwencji „beach waves” są doskonałym uzupełnieniem tej stylizacji. Bardzo często przed farbowaniem stylista cieniuje długie włosy po to, żeby fryzura nabrała lekkości, a końce nieco bardziej się wywijały. Jest to szczególnie istotne w przypadku włosów, które są grube i gęste.

Jeśli twoje włosy nie są naturalnie falowane, nie przejmuj się! Istnieje wiele różnych sposobów na uzyskanie loków, począwszy od wydobywania skrętu za pomocą pielęgnacji, przez sprzęty w postaci lokówki o szerokiej średnicy, prostownicy o zaokrąglonych brzegach, wałków termicznych, a na pasku od szlafroka kończąc! Wystylizowanie loków wcale nie musi być trudne i czasochłonne – każda z nas ma szansę znaleźć sposób odpowiedni dla siebie.

Warto dodać, że tego typu koloryzacja świetnie sprawdza się w przypadku bardzo ciemnych pasm – zwłaszcza, jeśli jesteś fanką subtelnych kontrastów. Ombre to bardzo dobry wybór również dla osób, które lubią swój naturalny kolor włosów i dążą do tego, żeby go zapuścić – łagodne przejście koloru sprawi, że zapuszczane włosy nie będą wyglądały na zaniedbane i nieestetyczne.

Zobacz także:

Sombre – komu pasuje?

Sombre, czyli tak zwane soft ombre, doskonale prezentuje się zarówno na kręconych, jak i na prostych włosach. To świetny wybór dla posiadaczek cienkich pasm, które chcą dodać swojej fryzurze optycznej objętości. W przypadku grubych i ciemnych włosów, sombre doda stylizacji charakteru i lekkości, nie wprowadzając przy tym rewolucji do naszego wyglądu. Sombre bardzo dobrze prezentuje się zarówno na długich, jak i nieco krótszych włosach, a to wszystko dlatego, że pasemka ciągną się już od samej nasady. Koloryzacja w tym typie wygląda też dużo bardziej elegancko i klasycznie niż kojarzące się z plażowym życiem ombre, dlatego będzie to doskonały wybór dla kobiet, które na codzień chcą lub muszą prezentować się wytwornie.

Sombre świetnie prezentuje się w przypadku każdego koloru włosów – od jasnego blondu po kruczoczarne pasma. To również dobry wybór dla kobiet, którym zależy na rozświetleniu twarzy oraz bardziej promiennym i świeżym wyglądzie. To świetna propozycja dla osób, które w przeszłości zdecydowały się na bardzo ciemną koloryzację, a teraz chciałyby stopniowo rozjaśnić odcień swoich włosów, nie narażając ich przy tym na nadmierne ryzyko zniszczenia – jednak warto przy tym pamiętać o starannej pielęgnacji. Zarówno ombre, jak i sombre wykonuje się z użyciem rozjaśniacza, a to spore obciążenie dla naszych kosmyków.

Ombre czy sombre – co wybrać?

Ombre vs sombre – co będzie dla ciebie lepsze? Tak naprawdę to zależy jedynie od tego jakiego efektu oczekujesz. Jeśli zależy ci na optycznym dodaniu objętości fryzurze i nadaniu włosom lekkości – wybierz delikatne sombre. Jeśli natomiast lubisz swój naturalny kolor włosów lub nieco bardziej kontrastowe przejścia koloru, znacznie lepszym wyborem będzie koloryzacja w typie ombre. Dodatkowo, wymaga ono znacznie rzadszych wizyt u fryzjera – warto pojawiać się u niego regularnie w celu podcięcia końcówek, natomiast koloryzację wystarczy powtarzać nawet raz do roku, podciągając nieco cieniowanie koloru.

Ponieważ sombre polega na wykonaniu pasemek ciągnących się już od nasady, warto zadbać o częstsze wizyty w salonie fryzjerskim, aby stylizacja miała szansę wyglądać estetycznie. Jedno jest pewne – oba typy koloryzacji są odpowiednie dla każdego, niezależnie od płci, wieku, koloru czy struktury włosów! To idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą coś zmienić w kolorze włosów, nieco go rozświetlić, a przy tym nie mają zamiaru wprowadzać diametralnej rewolucji do swojego wyglądu. Można jednak zauważyć, że w ostatnim czasie sombre stanowi znacznie popularniejszy wybór – wygląda dużo naturalniej, co doskonale wpisuje się w obecną modę na „natural look”.