Smutne cytaty o miłości

Miłość jest skomplikowanym uczuciem, dzięki któremu możemy poczuć zarówno niewyobrażalne szczęście, jak i ogromny, przytłaczający smutek. Złamanemu sercu towarzyszą ścisk w gardle, ból całego ciała, cisnące się do oczu łzy... znasz to uczucie? Nie jest ono obce również słynnym twórcom, którym ulgę w cierpieniu przynosiło przelewanie negatywnych emocji na papier i zamienianie ich w piękne powieści, piosenki, czy dialogi. Jeśli więc czujesz, że świat wali ci się na głowę, zatop się na chwile w ich dziełach, a być może, podobnie jak ich autorzy, odnajdziesz w słowach ukojenie. 

 • „I hear you calling and it's needles and pins. I wanna hurt you just to hear you screaming my name. Don't wanna touch you but you're under my skin. I wanna kiss you but your lips are venomous poison. You're poison, running through my veins.” (Alice Cooper, Poison)
 • „Czasem dzwonię w nieważnej sprawie, na przykład choruje pies. Nic już nie wiem, nie pytam prawie i tylko ten stuk, ten stukot w głowie...kto tam u ciebie jest? kto tam jest? kto tam jest? Czyja grzechocze jak grzech kostka lodu, kto tam u ciebie jest, od wschodu do zachodu...”(Agnieszka Osiecka, Kto tam u ciebie jest)
 • „Prawdziwa miłość oznacza, że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.” (Nicholas Sparks, I wciąż ją kocham)
 • „Nie widziałam Cię już od miesiąca. I nic. Jestem może bledsza, trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca, lecz widać można żyć bez powietrza.” (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Wiersze) 

Smutne cytaty o przyjaźni

Kiedy ktoś pojawia się w naszym życiu i uczestniczy w nim przez jakiś czas, odejście tej osoby zawsze będzie wiązało się ze smutkiem i tęsknotą. Nieporównywalnie wielki żal wiąże się jednak z utratą przyjaciela, kiedy czujemy, że wraz z nim straciliśmy cząstkę siebie samych. Niestety, nawet w sytuacjach, w których mieliśmy do czynienia z nieszczerą relacją, ból nie jest mniej dotkliwy. Słynne cytaty o fałszywej przyjaźni zwykle oprócz złość na brak lojalności zawierają w sobie również element autentycznej rozpaczy wywołanej utratą bratniej duszy. Nie miejmy więc do siebie pretensji, że jesteśmy naiwni, ale raczej, czytając mądre sentencje, doceńmy własną wrażliwość i to, że umiemy kochać i wybaczać. 

 • „Wreszcie zrozumiałem, co to znaczy ból. Ból to wcale nie znaczy dostać lanie, aż się mdleje. Ani nie znaczy rozciąć sobie stopę odłamkiem szkła tak, że lekarz musi ją zszywać. Ból zaczyna się dopiero wtedy, kiedy boli nas calutkie serce i zdaje się nam, że zaraz przez to umrzemy, i na dodatek nie możemy nikomu zdradzić naszego sekretu. Ból sprawia, że nie chce nam się ruszać ani ręką, ani nogą ani nawet przekręcić głowy na poduszcze.” (José Mauro de Vasconcelos, Moje drzewko pomarańczowe)
 • „Cokolwiek pomiędzy ludźmi kończy się – znaczy: nigdy nie zaczęło się. Gdyby prawdziwie się zaczęło – nie skończyłoby się. Skończyło się, bo nie zaczęło się. Cokolwiek prawdziwie się zaczyna – nigdy się nie kończy.” (Edward Stachura, Fabula rasa. Z wypowiedzi rozproszonych)
 • „Nie ma nic z wyjątkiem cierpienia i żalu, gdy myślimy o rzeczach i ludziach, których nie możemy mieć, o możliwościach, których nigdy nie zyskamy.” (Kelly Creagh, Kruk)

Smutne cytaty o rodzinie

Często z przekąsem powtarza się, że z rodziną dobrze wychodzi się jedynie na zdjęciach. Jak w każdym przysłowiu i w tym można doszukać się pewnej dozy prawdziwości. To właśnie członkowie rodziny, których obdarzamy największym zaufaniem mogą najdotkliwiej zranić nas, często mimowolnie, kiedy zupełnie się tego nie spodziewamy. Pogodzenie się z utratą bliskich, radzenie sobie ze zdradą lub śmiercią nierzadko odbywa się poprzez zatopienie się w lekturze. Słowa pisarzy lepiej niż nasze własne są w stanie oddać buzujące emocje, rozczarowanie i żal. Bardzo smutne cytaty mogą paradoksalnie znacznie lepiej poprawić samopoczucie niż najzabawniejsza nawet komedia. 

 • „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.” (Lew Tołstoj, Anna Karenina)
 • „Rodzina to niezwykłe zjawisko. Trzeba naprawdę dużo cierpliwości i dobrych chęci, żeby miała rację bytu.” (Jay Crownover, Buntownik)
 • „- Gdy w grę wchodzi morderstwo, zawsze najpierw przyglądam się rodzinie. - Wzruszył ramionami. - Większość ludzi zabija tych, których kocha.” (Antoinette van Heugten, Dotknąć prawdy)

Smutne cytaty o samotności

Kiedy czujemy się samotni, bardzo często szukamy towarzystwa w książkach, filmach, czy innych formach sztuki. Choć nie mogą one zastąpić nam fizycznej obecności drugiego człowieka, to na swój sposób stanowią rozmowę między nami a twórcą dzieła. Smutne cytaty o rozstaniu świadczą o tym, że utalentowani autorzy bardzo często mierzyli się z problemem tęsknoty, a poczucie straty jest im doskonale znane. Otoczenie się ich smutnymi słowami może działać terapeutycznie i zmniejszyć smutek lub nawet zmotywować do opuszczenia czterech ścian i nawiązania nowych relacji. Nauka niestety nie odkryła sposobu na uporczywą samotność, jednak mądre cytaty z pewnością możemy uznać za ważny i skuteczny lek.

 • „Bez ciebie dzisiejsze wzruszenia byłyby tylko martwym naskórkiem dawnych uniesień.” (Amelia, reż. Jean-Pierre Jeunet)
 • „Whisky, moja żono, jednak Tyś najlepszą z dam. Już mnie nie opuścisz, nie, nie będę sam. Mówią: whisky to nie wszystko, można bez niej żyć, Lecz nie wiedzą o tym, Że najgorzej w życiu to, To samotnym być, to samotnym być.” (Dżem, Whisky)
 • „Każdy samotnik, choćby się zaklinał, że tak nie jest, pozostanie samotny nie dlatego, że lubi, ale dlatego, że próbował stać się częścią świata, ale nie mógł, bo doznawał ciągłych rozczarowań ze strony ludzi.” (Jodi Picoult, Bez mojej zgody)
 • „...bo człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności.” (Paulo Coelho, Jedenaście minut)

Smutne cytaty o życiu

Tak jak i nieszczęście jest nieodłączną częścią życia, tak smutne sentencje stanowią konieczny element w rozważaniach na jego temat. Droga przez kolejne lata nie zawsze jest usłana różami, często napotykamy przeciwności, kłody, dziury lub nieszczerych ludzi, którzy celowo próbują zmienić wcześniej obrany przez nas kurs. Cytaty z piosenek i sentencje o smutku z książek pełne są trafnych metafor porównujących życie do zbioru najgorszych koszmarów. Warto jednak na chwilę oderwać się od tej retoryki i zwrócić się w nieco bardziej refleksyjną stronę. Mądre cytaty zamiast pogłębiać nasz smutek, skłonią nas do zastanowienia się nad istotą życia i pomogą odnaleźć prawdziwe wartości. 

 • „Co za ponury absurd... żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem.” (Dzień świra, reż. Marek Koterski)
 • „Za dużo się modlisz, dużo czytasz wierszy. Na środku drogi i nie na szczycie. Nigdy ostatni i nigdy pierwszy. Hej, to chyba śni ci się życie.” (Pidżama Porno, Twoja generacja)
 • „“Kiedyś patrzyliśmy w niebo i zastanawialiśmy się, jakie jest nasze miejsce w kosmosie. Teraz patrzymy pod nogi i gdybamy, czy jest dla nas miejsce wśród piachu.” (Interstellar, reż. Christopher Nolan)
 • „To szansy definiują nasze życia. Nawet te, które przegapiliśmy.” (Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, reż. David Fincher)

Smutne cytaty o śmierci 

Temat śmierci nie jest łatwy, dlatego warto oswajać się z nim od najmłodszych lat. Bardziej niż własnej śmierci często boimy się odejścia bliskich i tego, jak będzie wyglądało życie w świecie, w którym ich już nie będzie. Najwięksi twórcy oddawali się sztuce, by dzięki niej odbyć żałobę po ukochanych i pogodzić się z własną śmiertelnością. Dziś możemy czerpać z ich doświadczeń, uczyć się na ich błędach i szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Smutne, krótkie cytaty nierzadko zakorzeniają się w naszych głowach głębiej niż niejedna filozoficzna definicja.

 • „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.” (Jan Twardowski, Który stwarzasz jagody)
 • „Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli." (Paulo Coelho, Być jak płynąca rzeka)
 • „Przeżyć da się wszystko, oprócz własnej śmierci.” (Wojciech Kuczok, Widmokrąg)
 • „Właściwie nie boję się nieznanego. Tylko trochę szkoda mi tracić to, co znam.” (Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)

 

Zobacz także: