Niektóre z wybranych przez nas cytatów wyrażają uczucia, które towarzyszyły autorowi tych słów tuż po rozstaniu, inne gloryfikują miłość nawet wtedy, gdy ta nie ma szans na przetrwanie. Łączy je jedno - smutny, niemal rozpaczliwy wydźwięk.  

Smutne cytaty o miłości po rozstaniu

Rozstanie niejedno ma imię. Czasami na drodze szczęścia staje los, który robi wszystko, by rozdzielić zakochanych. Innym razem, decyzja o rozstaniu jest podejmowana świadomie. Tak to już w życiu bywa - nie każde uczucie jest nam dawane na zawsze. Wspaniale opisują to cytaty o tęsknocie, ale i cytaty o rozstaniu.

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

- Wisława Szymborska, "Nic dwa razy"

Kochać to niszczyć, a być kochanym to zostać zniszczonym - Cassandra Clare, "Miasto Kości"

Moje dni są teraz puste, moje życie się skończyło. Udaję, że żyję. Udaję, że się śmieję, że słucham, że odpowiadam na pytania. Każdego dnia czekam na znak, na gest. Żebyś wyzwolił mnie z tego ciemnego lochu, w którym mnie zostawiłeś i żebyś mi powiedział, dlaczego to zrobiłeś - Guillaume Musso, "Wrócę po ciebie"

Kiedy od mężczyzny odchodzi kobieta, to odchodzi kobieta. A kiedy od kobiety odchodzi facet, to wali jej się cały świat - Maria Czubaszek w rozmowie z Arturem Andrusem

Będzie mi brakowało tego, że ciebie kocham.
Będzie mi brakowało samotnych oczekiwań na twoje przyjście.
Będzie mi brakowało radości naszych spotkań i bólu naszych rozstań. A po pewnym czasie będzie mi brakowało tego, że już nie brakuje mi ciebie.

Zobacz także:

- Peter Alexander McWilliams, "Jak przeżyć utratę miłości" 

Prawdziwa miłość oznacza, że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz - Nicholas Sparks, "I wciąż ją kocham"

Dziura w moim sercu ma twój kształt i nikt inny do niej nie pasuje - Jeanette Winterson, "Zapisane na ciele"

Pamiętam każdą wspólnie spędzoną chwilę. A w każdej było coś wspaniałego. Nie potrafię wybrać żadnej z nich i powiedzieć: ta znaczyła więcej niż pozostałe - Nicholas Sparks, "Pamiętnik"

Lepiej kochać, a potem płakać. Następna bzdura. Wierzcie mi, wcale nie lepiej. Nie pokazujcie mi raju, żeby potem go spalić - Harlan Coben, "Nie mów nikomu"

A wie pan co jest najlepszego w złamanym sercu? [...] Tak naprawdę można je złamać tylko raz. Reszta to ledwie zadrapania - Carlos Ruiz Zafón, "Gra anioła"

Dziękuję, że kochasz mnie dość mocno, by pozwolić mi odejść - Melissa de la Cruz, "Dziedzictwo"

Miłość potrafi ranić. Nie ma nic bardziej bolesnego, niż rozstanie. Aby pokochać po raz drugi, trzeba nauczyć się ufać - Nicholas Sparks, "Bezpieczna przystań"

Nasze życia rozchodzą się, ja jestem jego nieszczęściem, a on moim i zmienić ani mnie, ani jego niepodobna, wszystkie próby zawiodły, mechanizm popsuł się - Lew Tołstoj, "Anna Karenina. Tom I"

Smutne cytaty o niespełnionej miłości

Cytując słowa jednego z najpopularniejszych utworów Budki Suflera: "Bo do tanga trzeba dwojga, zgodnych ciał i chętnych serc...". Czasami zdarza się, że obdarzamy kogoś najszczerszym i najgłębszym uczuciem i czekamy. Czekamy na dzień, w którym nasza miłość zostanie odwzajemniona, jednak życie nie zawsze pisze szczęśliwe scenariusze. To nie bajka, na końcu której pada "i żyli długo i szczęśliwie". O niespełnionej miłości mówili i wciąż mówią wielcy poeci i prozaicy. Krótkie cytaty z ich utworów w niezwykle trafny sposób opisują żal towarzyszący niespełnionej miłości.  

W chwili, kiedy zastanawiasz się, czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze - Carlos Ruiz Zafón, "Cień wiatru"

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku - Antoine de Saint-Exupery, "Mały Książę"

Najbardziej odczujesz brak jakiejś osoby, kiedy będziesz siedział obok niej i będziesz wiedział, że ona nigdy nie będzie twoja - Gabriel Garcia Marquez

Ze wszystkich rzeczy wiecznych, miłość trwa najkrócej - Janusz Leon Wiśniewski, "Samotność w Sieci"

To w porządku kochać kogoś bez wzajemności, dopóki ten ktoś jest wart miłości. Dopóki na nią zasługuje - Cassandra Clare, "Mechaniczny anioł"

Naprawdę kocha się tylko raz w życiu, Julianie, nawet jeśli człowiek tego nie zauważa - Carlos Ruiz Zafón, "Cień wiatru"

Jeśli kogoś kochasz, to jeszcze nie znaczy, że Bóg ma w swoich planach, żebyście byli razem - Jodi Picoult, "Świadectwo prawdy"

Dotarło do niej, że miłość to ten moment, kiedy serce nagle zaczyna rwać się na strzępy - Steig Larsson, "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"

Bo myślałam, że jestem zakochana. A gdy ci się wydaje, że jesteś zakochana, trwasz w tym i starasz się, żeby było jak najlepiej, aż poczujesz, że to miłość - Becca Fitzpatrick, "Szeptem"

Jeżeli uda ci się pokochać choć jedną osobę, to życie ma sens. Nawet jeśli nie można być z tym człowiekiem - Haruki Murakami, "1Q84. Tom I"

Smutne cytaty o miłości z piosenek

Nieszczęśliwa miłość od zawsze stanowiła natchnienie dla muzyków. Pewnie dlatego, że ból przelany na kartkę to forma terapii dla zranionego serca. Doskonale wyrażają to rapowe cytaty o niespełnionym uczuciu, ale nie tylko, bo z rozterkami sercowymi zmagali i zmagają się artyści wszystkich nurtów.

Czemu mam wrażenie, że to sen
Skoro nadal czuję dotyk twoich rąk
Gardło mam ściśnięte
A oddech niespokojny
Czemu mam poczucie, że to nic
Skoro tyle wspomnień przywołuje wzrok
Mam dłonie zaciśnięte
A umysł niespokojny [...]

- Natalia Szroeder, "Parasole"

Zamykam oczu i chcę tylko zapomnieć
To, co łączyło nas, zakończyłam bezpowrotnie
Mam do ciebie żal, w sercu czuję ból
Boże prowadź mnie, nie chcę cierpieć już
Wciąż przed oczami te cudowne chwile
Tańczyliśmy nad morzem, wtedy czułam, że żyję [...]

- Gabi, "Dla Chady"

Ile dałbym, by zapomnieć cię
Wszystkie chwile te, które są na nie
Bo chcę (bo chcę)
Nie myśleć o tym już
Zdmuchnąć wszystkie wspomnienia niczym zaległy kurz
Tak już (tak już)
Po prostu nie pamiętać sytuacji, w których serce klęka
Wiem, nie wyrwę się, chociaż bardzo chcę
Mam nadzieję, że to wiesz i ty

- Jeden Osiem L, "Jak zapomnieć"

Mój piękny panie, ja go nie kocham - taka jest prawda
Pan główną rolę gra w każdym śnie,
Ale dziewczyna przez świat nie może iść całkiem sama
Życie jest życiem, pan przecież wie [...]

- Dwa plus jeden, "Windą do nieba"

Nie wiesz, czy pierwsza miłość to ostatnia?
Czy ostatnia może pierwszą właśnie jest?
Nie wiesz, czy pierwsza miłość to ostatnia?
Tak naprawdę to nikt nie wie, jak to jest [...]

- Ich Troje, "Pierwsza ostatnia miłość"

Miłość ma krótki termin przydatności
I trucizna uwalnia się z miłości
Zakłóca obraz, karmi się słowami
To właśnie, to właśnie robi z nami [...]

- Lady Pank, "Miłość"

Smutne cytaty o miłości z filmów

Lista nie byłaby kompletna bez najlepszych dialogów z popularnych produkcji filmowych. Smutne cytaty o miłości szczególnie trafiają do nas, gdy ktoś pięknie je deklamuje, a film jest jednym z najbardziej sugestywnych środków przekazu.  

Może jestem głupi, ale wiem co to miłość. - "Forrest Gump", reż. Robert Zemeckis

Od teraz wszystko będzie proste. I będzie naprawdę trudne. Będziemy musieli każdego dnia nad tym pracować, ale chcę tego, bo chcę ciebie, Chcę ciebie całej, na zawsze, ciebie i mnie, każdego dnia - "Pamiętnik", reż. Nick Cassavetes

Proszę, byś przed snem spojrzał w niebo i pomyślał o mnie, że jestem, żyję i zasypiam pod tym samym niebem co ty. Skoro nie mogę być przy tobie, to przynajmniej możemy dzielić te chwile i a nuż uda nam się sprawić, by nasza miłość trwała wiecznie - "Wciąż ją kocham", reż. Lasse Hallstrom

Boję się wszystkiego. Boję się tego, co zobaczyłam, tego, co zrobiłam, tego, kim jestem. A najbardziej ze wszystkiego boję się wyjść z tego pokoju i nigdy więcej w swoim życiu nie czuć się tak jak wtedy, kiedy jestem z tobą - "Dirty Dancing", reż. Emile Ardolino