Smutek po seksie. Czym jest PCT?

Seks kojarzy się z przyjemnością, spełnieniem i odprężeniem. W czasie seksu uwalnia się wiele hormonów, co czasem skutkuje przygnębieniem po zakończeniu stosunku, nawet tego udanego. Naukowcy twierdzą, że nie jest to powód do zmartwień. Ten nagły depresyjny stan tuż po seksie nazywa się PCT (post-coital tristesse), czyli dysforia lub nastrój dysforyczno-depresyjny. Mimo, że naukowcy interesują się zjawiskiem od dawna, nadal wiele pytań pozostawiają bez odpowiedzi. Do jego objawów należą: uczucie przygnębienia, rozdrażnienia i niepokoju, czasem płaczliwość, a nawet depresja. Często towarzyszą mu poczucie winy lub strach. Podobnego uczucia można doświadczyć także po masturbacji. Syndrom PCT często może uaktywnić się u osób, które w przeszłości przeżyły traumę związaną ze zbliżeniami intymnymi.

Zobacz też:

Jak mężczyźni czują się po seksie? Nowe badania

Seksualne mindfulness - jak skupić się na seksie?

Skąd bierze się smutek po seksie?

Naukowcy twierdzą, że smutek po seksie jest ściśle związany z hormonami. W trakcie seksu wydziela się oksytocyna, czyli hormon odpowiedzialny za przywiązanie. Niektórzy badacze uważają, że PCT po odbytym stosunku może być odwzorowaniem niezadowolenia z relacji z partnerem. Oczywiście nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Część ekspertów uważa, że smutek po seksie, nawet tym dobrym, nie musi oznaczać nic złego. Seksuolog Maria Kmieciak tłumaczy:

- Każdemu może się zdarzyć odczuwanie smutku czy przygnębienia po stosunku i jeśli takie emocje pojawiają się jednorazowo lub raz na kilka miesięcy, nie ma powodów do obaw. Prawdopodobnie emocje te są następstwem stresu, napięć w związku, zmęczenia, przeciążenia codziennymi sprawami. Jeśli jednak stan ten przydarza się częściej lub po każdym zbliżeniu, należy wtedy udać się po pomoc do specjalisty – wyjaśnia Maria Kmieciak w rozmowie z serwisiem Hello Zdrowie.

Zobacz też:

Czym jest eustress?

PILLOW TALK podgrzeje atmosferę w sypialni

Czy smutek po seksie to zawsze trauma z przeszłości?

Jedno z ostatnich badań PCT dowiodło, że aż 46 proc. spośród ankietowanych kobiet kilka razy w miesiącu odczuło smutek po intymnym zbliżeniu ze swoim partnerem. Smutek po seksie jest więc bardzo powszechnym zjawiskiem. Natomiast z jednej z ankiet przeprowadzonych na mężczyznach wynika, że aż 40 proc. z nich przynajmniej raz w życiu doświadczyło dysforii. Nie należy przejmować się sporadycznymi sytuacjami.

Jednak jeśli smutek związany z seksem trwa już dłuższy czas, powoduje, że zaczynasz unikać zbliżeń lub cały czas przypominasz sobie traumę z przeszłości, należy niezwłocznie udać się do terapeuty, który pomoże uporać się z trudnymi przeżyciami i sprawi, że znów będziesz mogła w pełni cieszyć się z intymnych chwil ze swoim partnerem.

Jak rozpoznać, czy jesteś osobą AUTOSEKSUALNĄ?