Kobieta.pl: Zacznijmy od naszych rodzimych trendów dotyczących bielizny: co Polki wybierają najczęściej?

Monika Kwiecień - Gonda: Polki uwielbiają klasykę, czyli czerń i czerwień. Z naszych obserwacji wynika, że coraz rzadziej wybierają tak popularną kiedyś biel. Inne kolory, które pojawiają się w naszej ofercie, też są zwykle bardzo dobrze przyjmowane, ale stanowią raczej produkty z kategorii edycji limitowanych. Na przykład piękny kobalt, szalenie modny w tym sezonie, zdecydowanie podbił serca Polek. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się letnie neonowe odcienie, szczególnie w odważnych i oryginalnych wzorach. 

Jesteśmy na rynku już ponad 16 lat i widzimy, jak zmieniają się trendy odważnej i bardzo seksownej bielizny. Z każdym kolejnym rokiem Polki otwierają się na nowe trendy i zamiast zwykłej, neutralnej i sprawdzonej bielizny, szukają kolorowych, wzorzystych, odważnych wzorów! Do łask wracają obcisłe body czy niezwykle kuszące pasy do pończoch. Dużym zainteresowaniem cieszą się także produkty typu bodystocking czy gaterstocking.

Jak w takim razie wypadamy na tle innych, europejskich państw?

Możemy być dumni z naszych polskich projektantów, którzy tworzą bieliznę wpisującą się w kanony modowe na całym świecie. Na ostatnich targach SIL (Salon International de la Lingerie) w Paryżu, które odbyły się w czerwcu 2022 roku, przekonaliśmy się, że mamy świetne wyczucie stylu i trendów. Projektowane przez nas produkty zdobywają uznanie nie tylko w Europie. Kobiety nad Wisłą mają równie modne, ciekawe i odważne stylizacje, jak mieszkanki znad Sekwany. 

Jak Polki, jako konsumentki, zareagowały na odważne propozycje Obsessive?  

Zobacz także:

Obsessive uskrzydla kobiety od ponad 16 lat. Przez cały czas obserwujemy dojrzewające gusta kolejnych pokoleń kobiet na wszystkich rynkach – nie tyko w kraju. W Polsce, skąd marka się wywodzi, zmiany widzimy najwyraźniej i najszybciej. 

Słyszę czasami, że jesteśmy społeczeństwem konserwatywnym, a nawet pruderyjnym. Ja natomiast obserwuję, jak Polki coraz śmielej sięgają po zmysłową bieliznę. Świadomość, że możemy oferować produkty podkreślające piękno, dostarczające przyjemności i wzmacniające poczucie kobiecej siły daje ogromną satysfakcję. 

Widzę również, jak zmieniają się kobiety w Polsce. Są odważniejsze, bardziej świadome swojej kobiecości i głośniej mówią o swoich potrzebach. My jako Obsessive skupiamy się waśnie na tym, by te potrzeby realizować. Jeśli rozkochamy kobiety w ich własnych ciałach, oferując bieliznę podkreślającą ich kobiecość, będą chętniej wybierały odważniejsze fasony. A to z niewątpliwie doda im pewności siebie i poprawi samopoczucie.

Właśnie, rozkochać w ciałach. Czy Pani zdaniem ruch body positive przyczynił się do wyborów zakupowych Polek? 

Czy widać to po zakupach naszej bielizny? Tak, nasze produkty występują w szerokiej skali rozmiarów i wszystkie klientki, także te o pełniejszych kształtach, cenią sobie zmysłowe modele. Chyba nareszcie nadeszły czasy, kiedy uwaga producentów zmysłowej bielizny nie skupia się wyłącznie na małych rozmiarach.

Obserwuję też, że coraz częściej z półek sklepowych znika bielizna plus size w bardzo odważnych fasonach. To tylko świadczy o tym, że body positive tchnął w kobiety dużą dawkę pewności siebie. Te z kolei z powodzeniem zaczęły podkreślać swoje atuty właśnie za pomocą zmysłowej bielizny.

A czy pandemia wpłynęła na sprzedaż bielizny? 

Obecnie w mediach dominują negatywne wiadomości - najpierw pandemia, potem wojna, teraz jeszcze inflacja. W tych trudnych czasach ludzie szukają odrobiny wytchnienia.

My w Obsessive sprzedajemy nie tylko produkty – ale również emocje, obietnice i tajemnicę. Nasza bielizna pozwalała na zaczarowanie tej trudnej rzeczywistości i urozmaicenie codzienności.

Myślę, że to między innymi dlatego obserwujemy trend wzrostowy w sprzedaży. 

Jak wyglądają statystyki zakupowe Obsessive - czy odważną bieliznę kupują raczej dojrzałe, świadome swojego ciała kobiety, a może te młodsze?  

Mamy bardzo szeroką grupę Klientek. Młode dziewczyny bywają odważne, ale równie często brakuje im wiary w siebie. Mimo różnorodnych akcji społecznych, w Polsce wciąż mamy duży problem z samoakceptacją. Na szczęście ubranie seksownej bielizny bardzo podnosi samoocenę, dlatego cieszymy się, że możemy czynnie brać udział w procesie uświadamiania kobietom ich własnego piękna.

Z kolei dojrzałe kobiety jeszcze kilkanaście lat temu stanowiły niewielki procent naszych klientek. Z upływem czasu obserwujemy, jak zmieniają się trendy. Dziś te dojrzałe kobiety mają już większą świadomość swojego ciała i chcą mocniej eksponować jego atuty. Potrafią także odważniej mówić o potrzebach i bronić swoich poglądów. To w dużej mierze wpływa na ich decyzje zakupowe. Nie boją się odważnych krojów, szukają nowych i oryginalnych rozwiązań. Bawią się modą, nawet jeśli dotyczy ona stylizacji prezentowanych wyłącznie w sypialni. 

Nie mogłybyśmy nie zapytać o stroje kąpielowe - jesteśmy przecież w szczycie sezonu wakacyjnego. Jakiego typu kroje będą królować na plaży w tym sezonie?  

Światowy trend to obecnie kostiumy jednoczęściowe, których nie brakuje w naszej ofercie. Można ubierać je nie tylko na plażę, ale również używać do stylizacji na upalne letnie wieczory. Obsessive zdecydowanie stawia jednak na odważne fasony, dlatego jesteśmy wierni wszechobecnemu i zawsze modnemu bikini we wszystkich możliwych kolorach i krojach. W nadchodzącym sezonie modne są sznurowania - paseczki wokół bioder, dekoltu czy pleców. To akurat bardzo zmysłowe elementy strojów, których nigdy nie brakowało w naszych produktach, więc większość naszych letnich propozycji idealnie wpisuje się w światowe trendy. 

Monika Kwiecień-Gonda

Global Sales Director

Związana z rozwojem sprzedaży międzynarodowej od ponad 20 lat. Wprowadzała na rynki europejskie i światowe polskie brandy spożywcze i kosmetyczne: Mieszko, Tiger Energy Drink, Mincer Pharma czy Paese. Z sektorem fashion związana od kilku lat.