Co to właściwie jest śliwowica?

Śliwowica to napój o wysokim stężeniu alkoholu, dochodzącym nawet do 70 procent. Jest to trunek produkowany ze sfermentowanego przecieru miazgi śliwkowej. Alkohol poddawany jest destylacji, często dwukrotnej. Wtedy osiąga on tak wysoką moc. Zazwyczaj do produkcji tego napoju alkoholowego używa się konkretnej odmiany śliwek, a dokładnie - śliwki węgierki. Śliwowica produkowana jest głównie na terenach Europy Centralnej i Wschodniej, między innymi w krajach takich jak:

  • Bośnia,
  • Czarnogóra,
  • Austria, 
  • Serbia, 
  • Polska.

Nasz kraj to pod względem produkcji i jakości alkoholu ze śliwek znajduje się w czołówce. Najbardziej znana i przez wielu uważana za najlepszą na świecie jest śliwowica łącka tworzona w tradycyjny sposób. W 2005 roku na konkursie w Minnesocie otrzymała nagrodę za najlepszą śliwowicę na świecie. Alkohol pochodzący z gminy Łącko otrzymał miano dobra narodowego i z tego tytułu nie wyciąga się konsekwencji w związku z tym, że jest produkowany nielegalnie w aspekcie prawnym. Właśnie w tym regionie prawdopodobnie śliwowica ma swoje korzenie. Receptura tworzenia trunku jest tam przekazywana z pokolenia na pokolenie, a miejsce jest kojarzone również z dużymi ilościami sadów śliwkowych.

W kontekście śliwowic produkowanych w Polsce legalnie to najbardziej renomowaną marką jest “śliwowica paschalna” tworzona zgodnie z regułami koszerności i starą recepturą żydowską.

Ceny za śliwowicę w Polsce wahają się między 20, a 160 zł za butelkę. Tak duża rozbieżność wynika z kilku czynników. W grę wchodzi tutaj:

  • region lub kraj, w którym alkohol jest produkowany,
  • jakość i rodzaj produktów użytych do zrobienia trunku, 
  • oraz pozycja i renoma na rynku. 

Przepis na śliwowicę

Chcąc przygotować śliwowicę samemu w domowych warunkach można to zrobić tylko na jeden sposób, ponieważ oryginalna forma pędzenia alkoholu wysokoprocentowego w Polsce jest nielegalna. Jak wcześniej zostało wspomniane tylko śliwowica łącka ma ten przywilej i może być produkowana legalnie. Tradycyjna metoda związana jest z fermentacją zacieru i destylacją. Jest zdecydowanie trudniejsza, wymaga więcej czasu i umiejętności, ale przede wszystkim zainteresowanemu potrzebna jest specjalna aparatura. Natomiast satysfakcja ze zrobienia tego alkoholu od początku do końca samemu w klasyczny sposób jest ogromna. (Natomiast nic straconego, ponieważ na własną rękę bez specjalnych urządzeń ani szczególnej wiedzy można przygotować przepyszną nalewkę ze śliwek.)

Zobacz także:

Przepis na nalewkę ze śliwek, czyli podróbkę śliwowicy

Co będzie Ci potrzebne? Przygotuj:

  • dojrzałe śliwki węgierki,
  • spirytus,
  • cukier,
  • gąsior lub inne podobne naczynie.

Ilość składników zależy od tego ile alkoholu chcesz otrzymać. Będzie łatwiej to oszacować po przeczytaniu całego opisu procesu przygotowania trunku.

Od czego zacząć produkcję nalewki?

  • Śliwki należy dobrze sprawdzić i zostawić tylko te, które nie posiadają żadnych nadpsuć czy skaz. 
  • Następnie trzeba je dobrze umyć i pozbawić pestek. 
  • Gdy to już jest za nami można włożyć owoce do naczynia i zalać spirytusem tak, aby zakrył wszystkie śliwki. 
  • Kolejnym krokiem jest szczelne zamknięcie naczynia i odstawienie go daleko od światła i wysokiej temperatury na mniej więcej 2 miesiące. Niestety proces robienia nalewki wymaga cierpliwości, ale miło później poczęstować znajomych alkoholem “własnej roboty”. 
  • Następnym etapem jest odlanie cieczy do oddzielnego naczynia i zasypanie cukrem pozostawionych w gąsiorze śliwek. Zarówno śliwki z cukrem jak i odlany alkohol odstawiamy na kolejne 2 miesiące. Po tym czasie należy odsączyć przez bardzo drobne sitko lub gazę powstały ze śliwek i cukru roztwór i połączyć go z tym odlanym wcześniej. Taki trunek trzeba zabutelkować i kolejny raz uzbroić się w cierpliwość. Okres leżakowania na jaki powinno się zostawić nalewkę to około pół roku. Po takim czasie śliwkowy alkohol będzie smakował wybornie.

Jak pić śliwowicę?

Tradycyjnie śliwowicę pije się “na czysto”, w kieliszkach. Natomiast trzeba spożywać taki alkohol rozważnie, ponieważ ma on wysoki woltaż i potrafi szybko zawrócić w głowie.

Kolejną propozycją dość popularną na picie śliwowicy jest wersja “po góralsku”, czyli z alkoholem dodanym do herbaty. Zwykle dodaje się około 50 ml trunku. Taki rodzaj picia śliwowicy sprawdzi się w zimowe, mroźne wieczory. Często po powrocie ze stoku narciarskiego poleca się usiąść do takiej rozgrzewającej herbatki.

Jak w przypadku większości alkoholi na świecie kolejnym wariantem picia śliwowicy jest drink. Nie każdy musi poradzić sobie z mocą tego alkoholu w najczystszej postaci i nie każdy musi preferować właśnie taki styl picia mocnego alkoholu, dlatego przedstawiamy przepisy na drinki ze śliwowicą.

Drink egzotyczna śliwka

Idealnie sprawdzi się na popołudniowym spotkaniu ze znajomymi. Koktajlowy kieliszek, ładny kolor drinka oraz ciekawa dekoracja na pewno w szczególności spodoba się płci pięknej.

Składniki:

  • sok pomarańczowy 50 ml,
  • śliwowica 80 ml,
  • likier o smaku mango 25 ml,
  • syrop cukrowy 25 ml,
  • sok z limonki 30 ml.

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki należy wlać do shakera wypełnionego lodem i dobrze wstrząsać przez 30 sekund. Następnie przelać do szkła typu koktajlówka i udekorować na rancie naczynia ładnym zestem z pomarańczy. Jak wykonać taki zest? Bardzo prosto! Wystarczy wyciąć obieraczką do owoców fragment skórki z pomarańczy o szerokości ok. 1 cm i długości ok. 2cm.  Następnie przyciąć go na wzór równoległoboku.Później trzeba rozciąć tę skórkę nożem, by zrobić podłużny, wąski otwór na środku. Tak aby, po delikatnym jej zagięciu i wywinięciu krawędzi ku górze nasz zest można było nasadzić otworem na rant kieliszka.

Drink suszona śliwka

To propozycja dla ludzi lubiących słodkie drinki. Dobry na ,,weekendowy podwieczorek” i leniuchowanie z ukochaną osobą w domowym zacisz

Składniki:

  • śliwowica 60 ml,
  • konfitura malinowa 2 łyżeczki,
  • likier kawowy 15 ml, 
  • dwie suszone śliwki.

Sposób przygotowania:

Śliwowicę, likier oraz konfiturę należy umieścić w shakerze z lodem. Bardzo mocno i długo wstrząsać, aby mieć pewność, że konfitura zmieniła swoją konsystencję na płynną. Następnie zawartość shakera przelać do niskiego szkła, w którym wcześniej wylądowały 2 kostki lodu. Dekoracją będą suszone śliwki nabite na wykałaczkę i oparte na rancie szklanki.

Jeżeli chcesz napić się śliwowicy robionej w tradycyjny sposób na tradycyjnej recepturze warto wybrać się w region, gdzie jest produkowana i tam ją nabyć. Nieprzypadkowo śliwowica łącka została nazwana najlepszą w swojej kategorii.

Natomiast jeżeli masz ochotę napić się nalewki, którą sam przygotowałeś możliwości poza śliwkami jest nieco więcej. Pyszna jest także nalewka z pigwy lub mniej znana nalewka z jarzębiny. Powodzenia w procesie produkcji!