Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to bez wątpienia jedna z tych roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nawet we własnych czterech ścianach, jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych związków toksycznych. Ten niepozorny kwiatek doniczkowy może znacząco zniwelować ich wpływ na organizm. Dodatkowo, skrzydłokwiat jest niezwykle efektowny, co przemawia za nim jako za rośliną dekoracyjną.

Jakie właściwości ma skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat jest pewnego rodzaju żywym filtrem powietrza. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez specjalistów z NASA, ta niepozorna roślina doniczkowa doskonale radzi sobie z pochłanianiem związków toksycznych, unoszących się w powietrzu. Ktoś może powiedzieć, "mój dom jest czysty, więc wolny od szkodliwych substancji". Nic bardziej mylnego. Toksyny występują między innymi w tworzywach sztucznych, barwnikach, farbach, w niektórych rozpuszczalnikach, barwnikach, klejach, tkaninach czy w kosmetykach, a tego nie brakuje w żadnym domu. Nawet jeżeli ich stężenie jest niewielkie, to długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych czynników może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. 

Wśród lotnych toksyn, które przedostają się do powietrza, należy w szczególności wskazać na:

 • ksyleny,
 • benzen,
 • formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy,
 • amoniak,
 • trichloroetan.

Ich nadmierne nagromadzenie doprowadza do wystąpienia bardzo nieprzyjemnych objawów, do których należą: zawroty i ból głowy, uczucie ogólnego osłabienia, podrażnienie błon śluzowych górnych i dolnych dróg oddechowych, wymioty, biegunka, obrzęki, uczucie duszności.

Skrzydłokwiat ma naturalną zdolność wchłaniania każdego z wymienionych związków. Oprócz tego ta niezwykła roślina potrafi neutralizować zarodniki pleśni (z tego względu, skrzydłokwiat jest szczególnie polecany alergikom) i nawilża powietrze, co docenimy szczególnie w sezonie grzewczym. Nie można też nie wspomnieć, że ten kwiat skutecznie pochłania też promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne i elektryczne, warto więc ustawić go w pomieszczeniu, w którym stoi telewizor i komputer. 

Nie można jednak nie wspomnieć, że skrzydłokwiat jest rośliną trującą, ze względu na zawartość nierozpuszczalnych szczawianów wapnia. Spożycie nawet niewielkiego kawałka może doprowadzić do wystąpienia ślinotok, podrażnienia śluzówek przełyku i gardła, kłopotów z przełykaniem, nudności oraz wymiotów. Z tego względu, warto zachować ostrożność, gdy w domu znajdują się małe dzieci i zwierzęta. 

Jakie odmiany ma skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat liczy sobie aż 49 gatunków, jednak w uprawie znajdują się przede wszystkim trzy odmiany tej niezwykłej rośliny.

Zobacz także:

 1. Skrzydłokwiat Wallisa - wśród odmian hodowlanych należy wymienić: Clevelandii (charakteryzuje się lancetowatymi liśćmi o długości do 45 cm), Mauna Loa (cechują ją szerokie liście i lekko pachnące kwiaty), Euro Giant (dorasta nawet do 1 m, ma duże liście), Sensation (dorasta nawet do 1,8 m, jej liście są szerokie i duże), Yess (jest to odmiana niska, osiąga 20-45 cm i charakteryzuje się drobnymi liśćmi). 
 2. Skrzydłokwiat kwiecisty - ten gatunek występuje w trzech odmianach: Chopin (o wysokości od 30 do 60 cm), Alfa (maksymalnie 60 cm, ma białe kwiaty), Cupido Opal (dorasta do wysokości 60 cm, kwiaty rosną w kolbach).
 3. Spathiphyllum blandum - charakteryzują go zielone kwiaty. 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Uprawa roślin doniczkowych często stanowi niemałe wyzwanie. Na całe szczęście jedną z łatwiejszych w hodowli jest właśnie skrzydłokwiat. Pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca, podobnie jak zapewnienie optymalnych warunków wzrostu, umożliwiających kwitnienie. Wymagania rośliny podajemy poniżej.

 • Skrzydłokwiat powinien stać w miejscu niezbyt nasłonecznionym, najlepiej w półcieniu. Ważne, żeby roślina była pozbawiona bezpośredniego dostępu do słońca. Minimalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniu, to 15 stopni Celsjusza. 
 • Skrzydłokwiatu nie należy przycinać. Odciąć można jedynie przekwitnięte kwiaty lub suche liście. Nawożenie należy rozpocząć wiosną, kiedy zaczyna się faza wzrostu rośliny.
 • Rozmnażanie skrzydłokwiatu (kiedy roślina osiągnie znaczne rozmiary) jest realizowane poprzez podział. wyjęty z doniczki kwiat trzeba otrząsnąć ze starej ziemi, a następnie - delikatnie podzielić bryłę korzeniową. 

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat nie jest też specjalnie wymagający w kwestii podlewania. Należy pamiętać, że roślina ta lubi wilgotne podłoże, więc jeżeli wierzchnia warstwa podeschnie, trzeba uzupełnić zapas wilgoci. W okresie letnim, skrzydłokwiat powinien być podlewany trzy, cztery razy w tygodniu, w pozostałych miesiącach - dwa razy w tygodniu. Co ok. 14 dni, podlewanie warto połączyć z podawaniem płynnego nawozu.

Co zrobić, gdy skrzydłokwiat nie kwitnie lub ma brązowe liście?

Skrzydłokwiat nie jest bardzo wymagający, zdarza się jednak, że roślina nie chce kwitnąć. Brązowe lub żółte liście to sygnał, że kwiat jest wystawiony na zbyt duże nasłonecznienie. Jeżeli liście są wiotkie i oklapnięte, trzeba niezwłocznie uzupełnić zapas wody. Jeżeli skrzydłokwiat nie kwitnie, oznacza to, że ziemia nie jest wystarczająco żyzna. 

P.S. Skrzydłokwiat to roślina idealna na prezent, gdy idziemy do rodziny lub znajomych na parapetówkę. Warto oczywiście wyjaśnić obdarowanym, jakie niezwykle ma właściwości :)