Skleroterapia – na czym polega? 

Skleroterapia to zabieg pozwalający pozbyć się rozszerzonych naczyń krwionośnych, które na skórze pojawiają się w postaci pajączków oraz drobnych żylaków. Polega na wprowadzeniu do światła naczynia preparatu, który powoduje jego obkurczanie się – aż do całkowitego zamknięcia i zniknięcia. Zabieg jest wykonywany przy pomocy strzykawki, dzięki czemu jest prawie bezinwazyjny i nie zostawia na skórze ran i blizn. To zatem świetna alternatywa dla operacyjnego zamykania naczyń, które wymaga hospitalizacji i rekonwalescencji. 

Oprócz efektów estetycznych zabieg skleroterapii przynosi również rezultaty prozdrowotne. Żylaki i pajączki są bowiem często objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Ich regularne zamykanie spowalnia rozwój choroby i zapobiega powstawaniu poważnych owrzodzeń. 

Skleroterapia – krok po kroku 

Przed rozpoczęciem skleroterapii konieczna jest dokładna ocena układu żylnego wybranej partii ciała. Wykonuje się ją w pozycji pionowej. Na tej podstawie specjalista ocenia ilość i stężenie preparatu, który zostanie wstrzyknięty w niewydolne naczynia. Procedura wprowadzania substancji odbywa się w pozycji leżącej. Wykonuje się ją przy pomocy bardzo cienkiej igły, dzięki czemu jest prawie bezbolesna i nie wymaga znieczulenia.

W zależności od rozległości zmian zabiegowi jest poddawana albo cała kończyna, albo jej część, na przykład udo czy podudzie. Proces trwa od 15 do 30 minut. Na koniec na skórę zakłada się specjalny opatrunek uciskowy, który ma za zadanie usprawnić krążenie. 

Skleroterapia – efekty

Trzeba zaznaczyć, że efekty skleroterapii nie są widoczne od razu. Wprowadzony do naczyń preparat nie powoduje ich natychmiastowego zamykania. Proces ten przebiega stopniowo i zazwyczaj trwa około miesiąca. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od średnicy żył, zaawansowania zmian oraz predyspozycji naszego organizmu. W trudnych przypadkach może przeciągnąć się nawet do 6 miesięcy. 

Docelowym skutkiem skleroterapii jest całkowite wchłonięcie się niewydolnych naczyń. Tym samym likwidowane są nie tylko nieestetyczne objawy, ale także źródło problemu. Aby uzyskać najlepsze efekty, trzeba skorzystać z 3 do 5 zabiegów. Po kilku latach, w razie pojawienia się nowych żylaków i pajączków, można poddać się kolejnej serii wstrzykiwania preparatu. W tym wypadku będzie ona jednak zdecydowanie krótsza i mniej skomplikowana. 

Zobacz też: Usuwanie pieprzyków – kiedy stosujemy metodę laserową, a kiedy chirurgiczną?

Skleroterapia – zalecenia po zabiegu   

Ponieważ skleroterapia jest prawie bezinwazyjna, niemal od razu po zabiegu możemy wrócić do normalnego życia. Trzeba jednak pamiętać o profilaktyce przeciwzakrzepowej. Po pierwsze tuż po wyjściu z gabinetu należy wybrać się na przynajmniej godzinny spacer, który usprawni krążenie oraz pozwoli ocenić nasze samopoczucie. W kolejnych tygodniach lepiej unikać wysokich temperatur i dłuższego siedzenia czy stania. Może to bowiem utrudnić proces gojenia. Korzystny jest natomiast umiarkowany wysiłek fizyczny, na przykład regularne spacery. Niezwykle istotne jest również noszenie rajstop uciskowych. Dzięki temu zabieg będzie skuteczniejszy, a niewydolne naczynia szybciej się zamkną. 

Najlepszym okresem na wykonanie zabiegu jest jesień, zima lub wczesna wiosna, czyli pory roku, kiedy temperatura nie przekracza 20°C. 

Skleroterapia – przeciwwskazania

Chociaż skleroterapia jest zabiegiem bardzo bezpiecznym i niewymagającym pobytu w szpitalu, trzeba pamiętać o kilku przeciwwskazaniach. Po pierwsze nie powinny poddawać się mu kobiety w ciąży. Niewskazany jest również w przypadku osób chorujących na zakrzepicę, miażdżycę, poważną niewydolność serca oraz mających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Ponadto przeciwwskazaniem mogą być niektóre infekcje.

Zobacz też: Laserowe usuwanie żylaków – wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem

Skleroterapia – skutki uboczne

Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przejściowe skutki uboczne. Najczęstszymi z nich są świąd i lekka pokrzywka, wynikające z reakcji skóry na używany preparat. Swędzenie zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach. Czasami pojawiają się także krwiaki. Jeśli są bardzo rozległe warto przed kolejną sesją zażywać leki przeciwkrzepliwe. 

Część osób odczuwa również lekki ból czy obrzęk, który utrzymuje się kilka dni. Bardziej długotrwałym skutkiem ubocznym są jasno brązowe przebarwienia. Na ich zniknięcie trzeba czasem czekać nawet kilka miesięcy. 

Skutki uboczne, które powinny nas zaniepokoić i wymagają konsultacji z lekarzem, to: ostry i nagły ból, duży obrzęk, gorączka czy duszności. 

Skleroterapia – cena 

Skleroterapia nie jest refundowana przez NFZ. Ceny jednego zabiegu zaczynają się od 150 zł.