W skandynawskim dizajnie domów w Sztokholmie, Kopenhadze, Oslo czy Helsinkach liczy się kilka podstawowych zasad. Prócz prostych, czystych form, tradycyjnego wzornictwa i naturalnych kolorów warto zwrócić uwagę na eko harmonię.

PODŁOGA

Skandynawskie domy mają głównie drewnianą podłogę we wszystkich pokojach od kuchni po łazienkę. Najczęściej drewno jest jasne i w jak najbardziej naturalnym odcieniu. Do tego wzorzyste niewielkie dywaniki etno.

KOLOR

Dominują białe ściany lub odcienie chłodnej szarości. W tkaninach z kolei rządzi się niebieski, choć fińskie Marimekko w latach 60. nieco zmieniło ten pogląd, dodając do swoich materiałów nie tylko florystyczne wzory, ale także mocną czerwień i pomarańcz. Mocne barwy jednak dawkujmy i postawmy na nie w przypadku akcesoriów.

MATERIAŁY

Podstawą mieszkania w skandynawskim stylu jest drewno. Można je zamieścić nie tylko, jak wspominałyśmy wyżej, na podłodze, ale także na ścianach, a nawet na suficie. Doskonale ociepla wnętrze i dodaje eko stylu. Bardzo dobrze sprawdzają się też metale w odcieniu miedzi i czerni.

MEBLE

W meblach stawiamy przede wszystkim na ich dizajn z lat 50. i 60. Można pokusić się o nabycie prawdziwych perełek spod ręki Hansa Wegnera, Arne Jacobsena czy Alvara Aalto  lub po prostu udać się do Ikei (wersja niskobudżetowa). Wygodne fotele skórzane i z materiału, z drewnianymi elementami, stoły z naturalnego drewna, metalowe stołki, symetryczne półki ścienne, duże regały na książki – do wyboru do koloru.

AKCESORIA

Dodatki to w szwedzkich domach ważny element wystroju. Niewielkie pudełeczka różnych wielkości, kosze wiklinowe, naturalne skóry i futra (rzucone nonszalancko na fotel lub krzesło), miedziane lampy i lustra plus świeczki i graficzne poszewki na poduszki. To must have każdego fana Skandynawii.

PATENT NA DREWNO!

MIEDŹ WE WNĘTRZACH OKIEM EKSPERTA