Skandal wokół grafiki Marty Frej

"Skandaliczna" grzmią prawicowi politycy i dziennikarze, a poseł PiS, Dominik Tarczyński, złożył zawiadomienie do prokuratury powołując się na obrazę uczuć religijnych. Powód? Nowa grafika Marty Frej, który została opublikowana w Wysokich Obcasach. Co takiego obraziło zastępy polityków PiS i niektórych dziennikarzy? Chodzi o grafikę przedstawiającą Matkę Boską z maseczką ochronną ozdobioną symbolem strajku kobiet, czyli czerwoną błyskawicą oraz z parasolką, która również stanowi wymowne nawiązanie do protestów Polek wobec zaostrzających się przepisów antyaborcyjnych

Zobacz też: Dziś obchodzimy Dzień Boskich Matek. To one udowadniają, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe

Europoseł PiS, Dominik Tarczyński, powołując się na artykuł o obrazie uczuć religijnych złożył w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 196 KK.

" Jestem oburzony tym, co opublikowała "Gazeta Wyborcza". Dziwię się, że tego typu grafiki nie pojawiają się w kontekście innych wyznań. Dziwię się, że nie ma grafik z Mahometem czy z Mojżeszem - tego "Wyborcza" się obawia. Obrażania katolików, znieważania wiary katolickiej się nie obawia dlatego też zgodnie z polskim prawem, zgodnie z tym, co mówi Kodeks karny zawiadomię prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa jako osoba pokrzywdzona", powiedział Tarczyński Polskiej Agencji Prasowej.

Zbulwersowani grafiką Marty Frej byli też niektórzy dziennikarze, m.in. Mateusz Magdziarz z TVP3 i Mateusz Maranowski z Polsat News.

"Drażnią, prowokują, jeżdżą metalowym prętem po metalowej klatce. Wszystko obliczone na eskalację. Chcą żeby komuś puściły nerwy...", napisał na Twitterze Mateusz Magdziarz.  

"Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią", zaapelowal Maranowski.

Czy grafika Marty Frej rzeczywiście jest obrazoburcza i kogo w takim razie obraża? Co o tej grafice myślą same kobiety? Bo jak na razie najgłośniej o tej sprawie dyskutują tylko mężczyźni.

Zobacz też: Grafika z Margot jako Matką Boską krąży w sieci. Jest doniesienie do prokuratury. Kto za to odpowie?

Skandal wokół grafiki: Kim jest Marta Frej?

Marta Frej to jedna z najpopularniejszych obecnie graficzek, której prace mają podwójny wymiar, dotykają najaktualniejszych tematów oraz najczęściej tyczą się sytuacji kobiet. Marta Frej sama o sobie mówi, że jest kulturalną animatorką, ale też malarką, ale przede wszystkim feministką walczącą o prawa kobiet w Polsce, często właśnie poprzez sztukę. To ona była autorką muralu na Pradze w czasie czarnych protestów w Polsce. Nie boi się cenzury i podejmuje tematy tabu, takie jak pedofilia w Kościele, równouprawnienie, brak edukacji seksualnej w Polsce czy właśnie aborcja.