Greta Thunberg niczym Severn Cullis-Suzuki 27 lat temu

Greta Thunberg to najbardziej znana nastoletnia aktywistka, która walczy przeciwko zmianom klimatycznym wynikającym z działalności człowieka.

"Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i bajki o bezustannym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?!" - mówiła ostatnio Greta Thunberg w swoim wystąpieniu podczas otwarcia szczytu klimatycznego ONZ.

Okazuje się, że Greta Thunberg nie jest pierwszą dziewczynką, która z takim zaangażowaniem walczy o naszą planetę. Dokładnie 27 lat temu 12-letnia Severn Cullis-Suzuki wygłosiła poruszające przemówienie podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro. Przypomina o tym dzisiaj "The Irish Times". W 1992 roku pisano o niej "Dziewczynka, która na pięć minut wstrzymała świat".

Kim jest Severn Cullis-Suzuki?

W 1992 roku Kanadyjka Severn Cullis-Suzuki wraz z grupą rówieśników przybyła do Rio de Janeiro na Szczyt Ziemi, żeby zabrać głos. Przemówienie Severn przytaczane jest w dzisiejszych mediach.

Walczę o swoją przyszłość. Boję się wyjść na słońce z powodu dziury ozonowej i boję się oddychać, ponieważ nie wiem jakie skażenia znajdują się w powietrzu. Każdego dnia słyszymy o wymierających roślinach i zwierzętach, które znikają za zawsze z powierzchni ziemi. Wszystko to dzieje się na naszych oczach, a jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy mieli cały czas. Nie wiesz jak naprawić dziurę ozonową i jak przywrócić do życia wymarłe zwierzęta? Jeżeli nie wiesz, jak to naprawić, przestań niszczyć - apelowała wtedy dwunastoletnia Severn Cullis-Suzuki.

Słowa Severn Cullis-Suzuki głęboko poruszyły cały świat, ale jak się okazuje tylko na chwilę, ponieważ nic nie zrobiono, żeby zapobiec temu, co dzieje się teraz.

Severn Cullis-Suzuki to córka biologa, propagatora nauki i działacza na rzecz ochrony środowiska Davida Suzuki. W wieku dziewięciu lat założyła organizację ECO (Enviromental Children's Organizaton). W 1993 roku Severn wydała krótką książkę o tym, jak rodziny mogą zadbać o środowisko. W 2002 roku Severn ukończyła studia z ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Yale, a w 2007 roku - z etnobotaniki na Uniwersytecie Victorii.

Severn Cullis-Suzuki o Grecie Thunberg

39-letnia Severn Cullis-Suzuki pytana o porównania z Gretę Thunberg w rozmowie z "Liberation" powiedziała: 

Miałam taką samą pasję w sobie, czułam ten sam ból, tę samą potrzebę, by mówić o tym, co się dzieje. Ale w 1992 roku kontekst był zupełnie inny.

Severn podkreśliła, że na początku lat 90. było więcej młodzieżowych aktywistek, jednak brak mediów społecznościowych sprawił, że nie było o tym tak głośno jak teraz. Z usta Severn padły również ważne słowa:

Musimy wspierać młodych ludzi, którzy działają na rzecz klimatu. (...) Kiedy byłam młoda, dorośli mówili mi "ty zmienisz świat, ja mogę odpocząć", kiedy ja chciałam usłyszeć "dołączę do ciebie, będę dla ciebie walczyć". To musimy mówić dziś młodym ludziom, bo oni proszą o naszą pomoc.

Mocno podpisujemy się pod apelem aktywistki i mamy nadzieję, że zaangażowanie Grety Thunberg nie pójdzie na marne.