O co chodzi z czarnymi szpilkami na budynku?

Setki par czarnych szpilek umieszczono na fasadach dwóch budynków w stolicy Turcji, Stambule. Przejmująca instalacja ma zwrócić uwagę na problem przemocy domowej.

440 par szpilek symbolizuje 440 Turczynek zamordowanych w 2018 roku z rąk męża. Autorem pomysłu i instalacji jest Vahit Tuna.

Artysta chciał w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na poważny problem. Statystyki są przerażające: w Turcji aż 40% kobiet doświadcza przemocy domowej. W 2018 roku 440 kobiet zginęło z rąk partnerów, w 2017 było ich 409.

Instalacja na budynkach zajmuje w sumie 260 mkw. ścian budynków w dzielnicach Kabataş i Beyoglu. 

Przejmująca instalacja na budynkach w Stambule: dlaczego akurat buty?

W rozmowie z tureckimi mediami Vahit Tuna podkreślił, że szpilki są dla niego symbolem niezależności, siły i buntu kobiet

Projekt podnosi świadomość na temat morderstw kobiet, materializuje także ten problem tak, jak rzeźba lub pomnik - powiedział Tuna.

Warto wspomnieć, że jedną z tureckich tradycji jest wywieszanie butów zmarłego członka rodziny przed domem. Tym bardziej instalacja Tuny ma podwójną siłę przekazu.

Musimy przyznać, że białe ściany z setkami czarnych szpilek mają mocny przekaz i skłaniają do refleksji. Mamy tu więc podwójnie symboliczne znaczenie dzieła Vahita Tuny.