Spis treści:

  1. Serwatka na włosy - właściwości
  2. Serwatka - jak stosować?

Serwatka na włosy - właściwości

Serwatka ma w swoim składzie witaminy rozpuszczalne w wodzie, między innymi witaminy B1,B2, B12 i B6. Jest również doskonałym źródłem kwasu pantotenowego - jego niedobór może być przyczyną zapaleń skóry, biegunek oraz wypadania włosów. Dodatkowo zawiera biotynę, zwana witaminą H a także składniki mineralne: fosfor, jod, sód oraz wapń. Wspomaga prawidłowe wypróżnianie oraz reguluje perystaltykę jelit, tak ważną w budowaniu odporności organizmu.

1 litr serwatki wypijany dziennie, pokrywa w 30% zapotrzebowanie na witaminy B1, B6, B12, biotynę, a w 60% na kwas pantotenowy oraz w 10 % na witaminę B2 - to doskonały powód, aby wprowadzić ją do diety - zarówno włosów, jak i całego organizmu!

Jej właściwości kosmetyczne sprawiają, że jest używana przy lekkim wygładzeniu skóry, wybielaniu drobnych przebarwień skóry twarzy oraz przy odmłodzeniu kosmków włosów. Zawarte w niej aminokwasy i minerały świetnie sprawdzają się przy tworzeniu bogatych i odżywczych maseczek.

Serwatka - jak stosować?

Serwatkę z mleka można stosować w kosmetyce na kilka różnych sposobów. W przypadku pielęgnacji włosów przedstawimy jak używać jej do ich mycia, jako płukanki do włosów czy też maseczki. Wszystkie te sposoby i kroki prowadzą do zapobiegania powstawania łupieżu i przetłuszczania się.

Użyj jej jako:

  • szamponu do włosów - możesz użyć serwatki w całości jako naturalnego szamponu. Delikatnie wmasowując ją z odrobiną soku z cytryny usuniesz zanieczyszczenia i nadmiar sebum ze skóry głowy. Włosy stają się miękkie i gładkie. Po jej zastosowaniu ułatwione zostaje rozczesanie kosmyków i dodatkowo normalizuje się praca gruczołów łojowych. Po umyciu nałóż delikatną odżywkę lub wmasuj odrobinę serwatki we włosy.
  • płukanki do włosów - serwatkę z mleka możesz użyć jako płukanki do włosów suchych i zniszczonych. Wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody i łyżeczką octu jabłkowego. Jeżeli zapach jest dla Ciebie zbyt intensywny, spłucz włosy ciepłą wodą. Stosuj raz w tygodniu dla uzyskania najlepszych efektów.
  • maski do włosów - maskę z serwatki mlecznej możesz przygotować na ciepło, aby uzyskać najskuteczniejszy produkt. Podgrzej ją do 40 stopni Celsjusza, a następnie wsmaruj we włosy na całej długości. To samo wykonaj na skórze głowy. Użyj bawełnianego ręcznika i owiń włosy. Pozostaw tak na około 2 godziny. Na koniec spłucz i nałóż odżywkę nawilżającą.

Serwatka na przyspieszenie porostu włosów

Serwatka przygotowana według naszego przepisu jest doskonałą wcierką pozwalającą przyspieszyć porost nowych włosów. Wcierając ją na skórze głowy pobudzamy uśpione mieszki włosowe, a włosy stają się coraz gęstsze i rosną szybciej.

Zobacz także:

Wystarczy podgrzać 40 ml oleju rycynowego i dodać do niego 270 ml serwatki. Skrop kilkoma kroplami soku z cytryny i wymieszaj wszystko bardzo dokładnie, do uzyskania jednolitej konsystencji. Powinna być mniej więcej jak kleik z mąki ryżowej.

Do tak przygotowanej mieszanki możesz dodać sok z cebuli - niestety pozostawia on nieprzyjemny zapach. Jego moc i właściwości są nieocenione, dlatego rekomendujemy jej dodatek. Chcąc pozbyć się tego zapachu po aplikacji na włosy, wystarczy spłukać pasma 100 ml soku z cytryny wymieszanym z ciepłą wodą. taką kurację przeprowadzaj przynajmniej raz w miesiącu.