Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ciele człowieka. Znajdziemy ją między innymi w skórze, stawach i ciele szklistym oka - jest to polisacharyd, który ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że świetnie wiąże wodę. To właśnie kwas hialuronowy sprawia, że nasza skóra jest sprężysta i gęsta - niestety z wiekiem, a właściwie już po 25 roku życia, zaczyna go drastycznie ubywać. Cera staje się wiotka i nie jest w stanie tak dobrze bronić się przed powstawaniem bruzd i zmarszczek. Z tego względu, kwas hialuronowy jest bardzo szeroko stosowany w kosmetologii i medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy kwasem jest tylko z nazwy - to związek o odczynie obojętnym, bezpieczny w stosowaniu zarówno na powierzchni skóry, jak i jako wypełniacz, który jest metabolizowany przez organizm. 

Jak działa serum z kwasem hialuronowym?

Stosowanie serum z kwasem hialuronowym może szybko poprawić nawodnienie skóry. Suche powietrze, stres, niewłaściwa dieta i stosowanie silnych składników aktywnych w pielęgnacji przyczynia się do nadmiernego wysuszania cery, a w efekcie do jej szarzenia, wiotczenia i zmniejszenia zdolności regeneracji. Skóra odwodniona jest szorstka, uwidaczniają się na niej zmarszczki i bruzdy i paradoksalnie - może bardziej się przetłuszczać. Kwas hialuronowy będzie więc pomocny w pielęgnacji absolutnie każdego rodzaju cery. W zależności od rodzaju kwasu, serum hialuronowe może pełnić różne funkcje. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy zapewni cerze ochronę przed tzw TEWL, czyli transepidermalną utratą wody, w skrócie - parowaniem wody z naskórka. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy ma natomiast zdolność penetracji naskórka, wraz z dużą ilością cząsteczek wody, którą związał na jego powierzchni. Obie te właściwości są równie istotne dla zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, dlatego wybierając serum, warto zwracać uwagę na to, czy w jego składzie znajdziemy obie formy kwasu. 

Jak wprowadzić serum z kwasem hialuronowym do pielęgnacji?

Dlaczego to własnie serum z kwasem hialuronowym powinno się znaleźć w Twojej kosmetyczce? Po pierwsze, ten składnik to jeden z najsilniej działających humektantów, czyli substancji zapewniających skórze nawilżenie, a to podstawa pielęgnacji każdego typu cery, o każdej porze roku. Po drugie, kwas hialuronowy nie wchodzi w interakcje z innymi składnikami aktywnymi i można go stosować do woli! Nie ma działania fotouczulającego i nie podrażnia skóry. Kwas hialuronowy najlepiej stosować w formie serum - samodzielnie, lub w towarzystwie innych składników, które zaadresowane są do konkretnych "bolączek" skóry. Szeroki wybór kosmetyków z kwasem hialuronowym znajdziecie np. w dobrych sklepach internetowych, jak Notino.pl, które oferuje aż kilkaset (!) serum z tym składnikiem. Jak wybrać idealne dla siebie? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wypracowanej, pielęgnacyjnej rutyny. Serum z kwasem hialuronowym pod krem, albo pod poranny makijaż powinno być przede wszystkim lekkie i błyskawicznie się wchłaniać. Bardzo wygodną formułą jest wtedy żel - takie serum w swojej ofercie ma np. marka Vichy. Hialuronowy Booster Vichy Minéral 89 ma tylko 11 składników (w tym 89% wody termalnej!), dlatego jest ultralekkie i rewelacyjnie nawilża i rozświetla skórę, bez zapychania porów i pozostawiania lepkiego filmu. Posiadaczki skóry bardzo suchej i dojrzałej mogą pozwolić sobie natomiast na serum o bogatszej konsystencji, które zawiera dodatkowo emolienty, na przykład oleje naturalne. Serum z kwasem hialuronowym najlepiej stosować na oczyszczoną, jeszcze wilgotną skórę, co spotęguje efekt nawodnienia. Po wchłonięciu się kosmetyku można przejść do kolejnych etapów pielęgnacji, jak nałożenie kremu, olejku czy kosmetyków kolorowych.