Serial o Agnieszce Osieckiej: w głównej roli Eliza Rycembel i Magdalena Popławska

Serial o Agnieszce Osieckiej może stać się jedną z najciekawszych produkcji biograficznych w historii polskiej telewizji. Autorzy opowiedzą zarówno historię jej młodości, jak i czasu wielkiej kariery. Aby lepiej oddać zmieniający się wygląd bohaterki, w główną postać wcielą się dwie aktorki. Młodą Osiecką zagra Eliza Rycembel, którą znamy z serialu “Belfer” czy filmu “Niewinne”. Starszą artystkę zobaczymy jako Magdalenę Popławską, która ma na swoim koncie dziesiątki świetnych ról, w tym na przykład w filmie “Jestem mordercą” czy popularnych serialach “Pakt" i “Diagnoza”. 

Pod kątem aktorskim serial zapowiada się więc bardzo obiecująco. Jeśli chodzi o scenariusz, jak na razie wiemy tylko, że prace nad nim rozpoczęły się już dwa lata temu. To daje nadzieję, że skomplikowana biografia Osieckiej zostanie przedstawiona w naprawdę dopracowany sposób. A zdecydowanie jest o czym opowiadać.

Serial o Agnieszce Osieckiej: alkoholizm artystki w świetle wspomnień jej córki, Agaty Passent 

Agnieszka Osiecka w polskiej kulturze jest postacią nieśmiertelną. Z pewnością każdego dnia w jednej z rozgłośni radiowych możemy usłyszeć napisane przez nią słowa. Pierwszy duży sukces jako autorka tekstów artystka odniosła w 1966 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie nagrodzono ją za piosenkę “Na całych jeziorach – ty”. Skalę tego osiągnięcia podkreśla choćby fakt, że jeszcze w tym samym roku na rynek trafiła płyta, na której znalazły się wyłącznie utwory z jej tekstami. 

Osiecka swojej kariery nie rozpoczęła jednak jako pisarka czy poetka. Pierwsze kroki zawodowe stawiała w gazetach takich jak “Głos Wybrzeża” czy „Nowa Kultura”, dokąd trafiały jej reportaże i eseje. Bardzo długo pracowała też w Polskim Radiu, gdzie współprowadziła audycję “Radiowe Studio Piosenki”.

Twórcy serialu z pewnością nie pominą także kontrowersyjnych wątków z życia osobistego Osieckiej. Cień na jej dokonaniach artystycznych rzuca bowiem alkoholizm, o którym jako jedna z pierwszych głośno zaczęła mówić córka artystki, znana felietonistka, Agata Passent. Kilka lat temu w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” wspominała:

Zaczęło się od tego, że była osobą towarzyską. Nie lubiła samotności. Ciągle się bawiła, wychodziła do znajomych. I często - alkohol. Bo w Polsce nie można się przecież bawić przy soku czy herbacie. Potem przez całe lata była na okrągło w stanie podchmielenia. Długo potrafiła to kontrolować, w końcu kontrolę straciła. 

W biografii Osieckiej łatwo znaleźć inne znane nazwiska. Artystka była bowiem stałą członkinią najbardziej wpływowych kręgów kulturalnych okresu PRL-u. Warto wspomnieć choćby o jej związku z wybitnym pisarzem i scenarzystą, Markiem Hłaską. Kilka jego powieści zostało zekranizowanych w okresie polskiej szkoły filmowej, między innymi “Baza ludzi umarłych” czy “Ósmy dzień tygodnia”. Serial może zatem zaciekawić zarówno największych fanów tamtych lat, jak osoby, które zupełnie nic o nich nie wiedzą.

Czy czekacie na serial o Agnieszce Osieckiej? Jakie wątki z jej życia najbardziej was ciekawią?