Serial o Agnieszce Osieckiej: podano datę premiery

Na serial o Agnieszce Osieckiej czekaliśmy bardzo długo. Początkowo premiera serialu "Osiecka" była zaplanowana na wiosnę 2020 roku, produkcja przełożyła datę premiery. Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, pierwsze cztery odcinki zostaną wyemitowane już w grudniu, między 25, a 27 grudnia 2020 r. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Teraz TVP umieściła w grudniowym cenniku reklamowym cztery pierwsze odcinki: 25 grudnia - odcinek pierwszy i drugi, 26 grudnia - odcinek trzeci i 27 grudnia - czwarty - czytamy na stronie Wirtualnemedia.pl

Zobacz także: Krystyna Janda wspomina Agnieszkę Osiecką: "Mężczyznom imponowała jej inteligencja" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Serial "Osiecka" z doborowa obsadą: Popławska, Rycembel, Żurawski

W serialu o Agnieszce Osieckiej zobaczymy same świetne nazwiska. W postać Agnieszki Osieckiej wcielą się dwie aktorki. Młodą Osiecką zagra Eliza Rycembel, którą znamy z serialu “Belfer” czy filmu “Niewinne”, zaś Osiecką już dojrzalszą - Magdalena Popławska. Piotr Żurawski odegra rolę Daniela, czyli męża Osieckiej, Maria Pakulnis zagra jej matkę - Marię, matka Agnieszki), a Jan Frycz - Wiktora, ojca Agnieszki.

Ponadto na ekranie: Jędrzej Hycnar (Marek Hłasko), Mikołaj Roznerski (Wojciech Frykowski), Grzegorz Małecki (Jeremi Przybora), Mariusz Kiljan (Jerzy Wasowski), Aleksandra Pisula (Olga Lipińska), Aleksandra Konieczna (Hanna Bakuła), Karolina Piechota (Maryla Rodowicz), Barbara Garstka (Elżbieta Czyżewska), Paulina Walendziak (Krystyna Sienkiewicz) i Wiktoria Gorodeckaja (Józefina, kochanka ojca Agnieszki).

Przeczytaj również: Manuela Gretkowska wspomina Osiecką: "Nie umiała kochać, umiała tylko cierpieć i pisać o miłości" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Serial o Agnieszce Osieckiej: jakie wątki z życia artystki poznamy w serialu?

Agnieszka Osiecka w polskiej kulturze jest postacią nieśmiertelną. Z pewnością każdego dnia w jednej z rozgłośni radiowych możemy usłyszeć napisane przez nią słowa. Pierwszy duży sukces jako autorka tekstów artystka odniosła w 1966 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie nagrodzono ją za piosenkę “Na całych jeziorach – ty”. Skalę tego osiągnięcia podkreśla choćby fakt, że jeszcze w tym samym roku na rynek trafiła płyta, na której znalazły się wyłącznie utwory z jej tekstami. 

Osiecka swojej kariery nie rozpoczęła jednak jako pisarka czy poetka. Pierwsze kroki zawodowe stawiała w gazetach takich jak “Głos Wybrzeża” czy „Nowa Kultura”, dokąd trafiały jej reportaże i eseje. Bardzo długo pracowała też w Polskim Radiu, gdzie współprowadziła audycję “Radiowe Studio Piosenki”.

Twórcy serialu z pewnością nie pominą także kontrowersyjnych wątków z życia osobistego Osieckiej. Cień na jej dokonaniach artystycznych rzuca bowiem alkoholizm, o którym jako jedna z pierwszych głośno zaczęła mówić córka artystki, znana felietonistka, Agata Passent. Kilka lat temu w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” wspominała:

Zaczęło się od tego, że była osobą towarzyską. Nie lubiła samotności. Ciągle się bawiła, wychodziła do znajomych. I często - alkohol. Bo w Polsce nie można się przecież bawić przy soku czy herbacie. Potem przez całe lata była na okrągło w stanie podchmielenia. Długo potrafiła to kontrolować, w końcu kontrolę straciła. 

Biografia Agnieszki Osieckiej zostanie przedstawiona w trzynastu odcinkach, a jej tłem będą artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia tamtych czasów.
W nowej produkcji TVP zostanie przedstawiona panorama kulturalnego i towarzyskiego życia Warszawy i Polski na przestrzeni kilku dekad, a jego bohaterami - poza Osiecką - będą postacie takie jak m.in.: Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Marek Hłasko, Elżbieta Czyżewska, Wojciech Frykowski, Jeremi Przybora czy Maryla Rodowicz.