Czym właściwie jest mindfulness?

Mindfulness to niezwykle przydatna umiejętność, która dotyczy nie tylko tematów łóżkowych, ale też naszego życia codziennego. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „uważność”. Pomimo trafnego tłumaczenia, nie oddaje to jednak w całości wszystkich założeń mindfulness. Chodzi tu o bycie w danym momencie, nie tylko ciałem, ale też myślami, wiedzę na temat tego, co się dzieje i przeżywanie wszystkich obecnych emocji bez żadnych zbędnych myśli. Jest to świadoma, obecna i nieoceniająca uwaga w danej sytuacji.

Mindfulness nie jest związane z żadną religią, jest to zupełnie świecka praktyka. Są to ćwiczenia umożliwiające trenowanie naszej głowy oraz lepsze przeżywanie i czerpanie radości z danej chwili. Nie jest to także związane z ucieczką lub negowaniem negatywnych uczuć i emocji, bo od takich stanów nie można uciec, ale za to uczy nas, jak lepiej sobie z nimi radzić.

Zobacz też: Twój partner Cię zdradza? Psychologowie wyróżnili 6 rodzajów niewierności

Jakie pozytywy niesie ze sobą seksualne mindfulness?

Jeżeli regularnie będziemy wykonywać ćwiczenia z zakresu mindfulness osiągniemy naprawdę zdumiewające efekty. I to nie tylko w kategorii naszego życia łóżkowego! Poprawia to naszą pamięć, korzystnie wpływa na odczuwanie empatii oraz pomaga wyrobić większą odporność na stres. Dzięki praktykom mindfulness stajemy się spokojniejsi i bardziej opanowani, a także potrafimy się lepiej skoncentrować. Co więcej, zwiększa to świadomość samego siebie i korzystnie wpływa na naszą samoocenę.

Jeśli chodzi o temat seksu, praktykowanie ćwiczeń midnfulness ma korzystny wpływ na dysfunkcje seksualne kobiet, jak na przykład zaburzenia odczuwania podniecenia i orgazmu, obniżone libido oraz zaburzenia, którym towarzyszy ból, z którymi zmaga się prawie 40 procent kobiet. Mindfulness pozwala na lepsze dostrojenie i pełniejsze przeżywanie zbliżenia. Dzięki niemu radość ze stosunku oraz z intymnego przebywania z partnerem jest dużo większa, ponieważ nie zawracamy sobie głowy naszymi zmartwieniami i problemami, ale uczymy się odcinać od nich na czas zbliżenia. Według badaczki Marshy Lucas myśli o orgazmie często przesłaniają całą radość ze zbliżenia. Dzięki mindfulness uczymy się dostrzegać wrażenia zmysłowe, emocje oraz otoczenie.

Uważny seks wiąże się ze zdolnością do obserwowania i opisywania tego, co się dzieje w naszym ciele i umyśle, bez automatycznego kategoryzowania jako „dobre" bądź „złe" Jeżeli zdobędziemy tę umiejętność, przestaniemy uciekać myślami do innych spraw i będziemy się bardziej cieszyć seksem – mówi Marsha Lucas

Zobacz też: Czym jest eustres? I czy wpływa na nas pozytywnie?

Właśnie dlatego bardzo ważne jest umiejętne stosowanie w swoim życiu seksualnym techniki mindfulness. Trzeba nauczyć się koncentrować na zewnętrznych i wewnętrznych bodźcach, które dzieją się w danej chwili oraz odciąć od wszystkich zmartwień niedotyczących tego momentu. Przedstawiamy kilka ćwiczeń seksualnego mindfulness, które pomogą Ci skupić myśli i odnaleźć lepszą przyjemność ze zbliżenia! Zobacz naszą galerię!

Zobacz też: 

"Pillow Talk" podgrzewa atmosferę w wielu związkach. O co chodzi?

Trendy randkowe 2021: Jak będziemy szukać drugiej połówki w Nowym Roku?

Najlepsze pozycje seksualne dla kobiet, które mają partnerów z "dużym rozmiarem"