Czy zbliżenia są bezpieczne dla ciężarnej?

Seks w ciąży jest absolutnie bezpieczny, o ile nie pojawiają się przeciwwskazania. Dlatego, o ile ginekolog w trakcie kontroli nie zaleci inaczej, nie ma potrzeby utrzymywania wstrzemięźliwości. Mało tego, na końcowym etapie ciąży seks jest wręcz wskazany, ponieważ kobiecy orgazm oraz substancje zawarte w męskim nasieniu pomagają zmiękczyć szyjkę macicy. A to może ułatwić poród!

Seks w ciąży – przeciwwskazania

Są jednak sytuacje, w których seks w ciąży nie jest wskazany. Należą do nich:

  •  ciąża zagrożona,
  •  wcześniej przebyte poronienia,
  •  łożysko przodujące,
  •  w niektórych przypadkach ciąża mnoga,
  •  krwawienie z dróg rodnych,
  •  podejrzenie odpływania lub odpływanie płynu owodniowego,
  •  nawracające infekcje.

Jeśli masz wątpliwości i boisz się o bezpieczeństwo maleństwa, skonsultuj się z lekarzem. Omówicie indywidualnie wasz przypadek i dowiesz się, czy i czego powinnaś unikać. 

Pozycje seksualne w ciąży

Wiesz już, że w waszym przypadku współżycie jest bezpieczne? W takim razie pytanie „czy” zmieniło się w „jak?”. Wiele zależy od tego, który to moment ciąży. W I trymestrze, kiedy przyszła mama zaczyna odczuwać cały wachlarz ciążowych dolegliwości, może nie być zbyt wielu okazji do zbliżeń. Jeśli jednak samopoczucie jest dobre, nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się seksem! Możecie współżyć niemalże w każdej pozycji, jednak partner musi uważać, aby nie przygnieść brzucha kobiety. Unikajcie również pozycji umożliwiających głęboką penetrację.

Seks w II trymestrze 

Czujesz, że dolegliwości ciążowe zelżały lub minęły zupełnie? To typowe dla II trymestru. Często w tym czasie wzrasta libido. Korzystaj! Twój brzuszek zaokrągla się coraz bardziej, dlatego niektóre pozycje będą dla Was niewygodne. Ze względu na to, że w Twoim organizmie krąży o 40-50% więcej krwi niż na początku ciąży, unikaj pozycji, w których przez cały czas leżysz na plecach. Macica naciska wówczas na aortę, co może spowodować omdlenie. Pozycje na boku czy z partnerką na górze mogą dać Wam szereg przyjemnych doznań oraz są w pełni bezpieczne.

Samoobserwacja jako podstawa profilaktyki

Bardzo ważne jest, abyś zwróciła uwagę na to, jak czujesz się po stosunku. W nasieniu partnera znajdują się prostaglandyny, które mogą spowodować skurcze macicy. Jeśli zaobserwujesz czynności skurczowe, ból w podbrzuszu, plamienie z dróg rodnych – ograniczcie współżycie. A jeśli takie sytuacje będą przytrafiały się częściej, skontaktuj się ze swoim ginekologiem.
Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, nie odmawiaj sobie przyjemności. II trymestr to czas, kiedy hormony Ci sprzyjają. Seks może być bardziej satysfakcjonujący niż przed ciążą!

Ostatnie miesiące ciąży a współżycie

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, z seksu nie trzeba rezygnować. Najbezpieczniejsze pozycje seksualne w III trymestrze ciąży to:

  •  pozycje tylne,
  •  pozycje na boku,
  •  z partnerką na górze.

Po 36. tygodniu ciąży orgazm kobiety jest wręcz wskazany, ponieważ pomaga ciału przygotować się do porodu. Osiągnięta satysfakcja może doprowadzić do skurczów – jest to jeden ze sposobów na przyspieszenie porodu. Jeżeli jesteś w terminie i zależy Ci na jak najszybszym urodzeniu – nie żałuj sobie miłych chwil z partnerem!  
Jeśli oboje macie ochotę – wykorzystajcie czas. Odpowiednie pozycje są komfortowe dla mamy i niegroźne dla dziecka. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj je ze specjalistą.

Źródło:
https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/seks-w-ciazy-zobacz-jakie-pozycje-sa-dla-ciebie-odpowiednie

Materiał powstał z udziałem Bebiklub.