Recykling - zacznij od modyfikacji swoich nawyków

Za każdym razem, kiedy otwierasz szafkę pod zlewem i stajesz przed istotną decyzją: odzyskać czy zmarnować cenne surowce - wybierz mądrze. Jeżeli oddzielisz odpady surowcowe od resztek jedzenia, to mają one szansę stać się nową ławką w parku, gazetą, watą szklaną czy rowerem. Czyż nie jest to piękny scenariusz?

Poprawne sortowanie śmieci - dlaczego jest tak istotne?

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Może ci się wydawać, że twój kosz oraz jego zawartość to wyłącznie twoja sprawa, ale w rzeczywistości ma to bezpośredni wpływ na  twoje dzieci, sąsiadów, rodzinę i nieznajome ci osoby. Jeśli zaczniesz zmianę od swojego domu będzie to pierwszy krok w zmianach zachodzących globalnie, zmierzających do zwiększenia troski o środowisko, w którym wszyscy wspólnie funkcjonujemy.

Segregowanie - czym dokładnie są odpady niebezpieczne?

Poza klasyczną segregacją warto pamiętać, że istnieje coś takiego jak odpady niebezpieczne. Do nich zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Co zatem z nimi zrobić? Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę. Godziny otwarcia PSZOK-u możesz sprawdzić m.in. na stronie internetowej swojej gminy.

Drugie życie przedmiotów - jak im je nadać?

W ostatnim czasie coraz więcej ludzi poszukuje możliwości maksymalnego przedłużenia życia raz wyprodukowanych rzeczy. Motywacje są różne - może to być forma zabawy, czasami jest to konieczność. Część osób manifestuje w ten sposób, że troszczy się o środowisko naturalne. Tak naprawdę, jedynie od naszych pomysłów i wyobraźni zależy, w jaki sposób wykorzystamy stare przedmioty. Meble, ubrania, butelki czy puszki mogą dowolnie przeistaczać się w nowe twory.

Recykling przypomina o sobie na każdym kroku - warto pamiętać

O recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Weź na zakupy torbę wielorazowego użytku. Unikaj produktów jednorazowych i zbędnych opakowań. Wybieraj produkty w opakowaniach, które nadają się do recyklingu, albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych. Zanim kupisz kolejny produkt, zwróć uwagę, czy materiał, z którego został wykonany, nadaje się do recyklingu. My już wprowadziłyśmy ten nawyk w swoim życiu, a Ty?

"Piątka za segregację" - ruszała kampania Ministerstwa Środowiska

Kampania Ministerstwa Środowiska "Piątka za segregację" idealnie wpisuje się w nurt edukowania w obszarze recyklingu, itp.. Nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. W ramach prowadzonych działań Ministerstwo edukuje, że dzięki odpowiedniej segregacji, więcej odpadów może zostać poddanych recyklingowi.

Motywem przewodnim "Piątki za segregację" jest 5 brand heroes: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko. Każdy z bohaterów Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników wprowadzonej w jego ramach:

  • Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,
  • Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,
  • Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale,
  • El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,
  • Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Startuje kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska dot. prawidłowej segregacji odpadów – „Piątka za segregację”. Jej celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców. Kampania ma też pokazać, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Motywem przewodnim kampanii „Piątka za segregację” jest pięciu bohaterów: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko. Każdy z nich jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników: Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła, Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru, Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale, El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO, Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”. #PiątkaZaSegregację #recykling #odpady #gospodarkaodpadami #SegregujeMY #segregacja #segregacjaodpadów #śmieci #surowce #ekologia #przyroda #eko #eco #recycling

Post udostępniony przez Ministerstwo Środowiska (@minsrodowiska) Paź 23, 2019 o 4:29 PDT

Masz inne pytania? Nie wiesz, do którego pojemnika powinien trafić dany odpad? Koniecznie sprawdź stronę www kampanii „Piątka za segregację” na bazie, której powstał ten materiał:  „Piątka za segregację” Tam również możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat segregacji śmieci, jak również zaangażować się lub swoje dzieci w różnego rodzaju akcje, np. konkursy organizowane w ramach tego projektu.