Niewątpliwą korzyścią mediów społecznościowych jest fakt, że osoby znane zachęcają do badań i diagnostyki. Jedną z adwokatek troski o zdrowie jest Sandra Kubicka, która od lat szerzy świadomość na temat PCOS - zespołu policystycznych jajników. Z powodu choroby spotkał ją szereg nieprzyjemnych dolegliwości i skutków jej posiadania. Nie jest to jednak jedyna dolegliwość, z jaką się zmaga...

Sandra Kubicka choruje na tężyczkę

Sandra Kubicka choruje na tężyczkę - zespół objawów chorobowych związanych z nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową.

O mojej tężyczce wiem od tygodnia. Tydzień temu miałam pierwszy atak. Był tak silny, że przez pół godziny leżałam na podłodze. Płakałam i nie mogłam się ruszyćMoja tężyczka została wywołana bardzo silnym atakiem paniki, czyli była ukryta. Teraz jest jawna. Spina każdy mięsień w ciele, nawet te, których nie używamy - ujawniła w rozmowie z nami modelka.

Powiedziała nam również, że nadal nie czuje się dobrze - wciąż dochodzi do siebie po ataku choroby. Cały czas czuję ścisk w klatce - przyznała. 

Tężyczka - jak ją rozpoznać i leczyć? Z czego wynikają objawy? Odpowiada lekarz Joanna Ibisz

[Tężyczka] charakteryzuje się niekontrolowanymi, czasem bolesnymi, skurczami oraz drętwieniem mięśni i nich mrowieniem. Osoby, które cierpią na tężyczkę mogą też narzekać na obniżony nastrój, zaburzenia koncentracji, czy też stany lękowe. U osób z niedoborami wapnia, którym często towarzyszą też niedobory magnezu i potasu może dojść do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowo-mięśniowych, a dokładniej w zbyt szybkim ich przekazywaniu. To właśnie powoduje opisane wyżej niekontrolowane skurcze - wyjaśnia nasza ekspertka, lekarz Joanna Ibisz.

Wyróżniamy dwa rodzaje tężyczki: postać jawną - łatwiejszą do zdiagnozowania, która występuje przy zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach wapnia, oraz postać utajoną, dużo trudniejszą do zdiagnozowania. Tutaj stężenie wapnia we krwi może być prawidłowe, a objawy już mniej oczywiste. Aby nastąpiły wspomniane wcześniej skurcze mięśni, musi pojawić się bodziec, który je wywoła, np. silny stres, atak paniki. Tężyczka często dotyka osoby młode i aktywne zawodowo. Jej utajona postać jest spotykana częściej, a niespecyficzne objawy powodują, że osoby nią dotknięte muszą niekiedy długo czekać na prawidłową diagnozę. 

Pierwsze objawy to uczucie mrowienia, najczęściej wokół ust oraz w opuszkach palców, następnie dołączają się skurcze mięśni. Dodatkowo może wystąpić światłowstręt, skurcze mięśni krtani, bóle w klatce piersiowej, kołatania serca, czy utrata przytomności z drgawkami - co upodabnia to schorzenie do padaczki. 

Jak reagować na objawy tężyczki?

  • W razie wystąpienia napadu tężyczki ze skurczami mięśni krtani należy bezzwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy, gdyż takie objawy mogą być zagrożeniem życia. 
  • W przypadku gdy objawy są mniej nasilone i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dalszych badań i ustalenia diagnozy. 

Leczenie tężyczki - jak wygląda? Jaką dietę należy stosować, by redukować objawy choroby?

Najważniejszym elementem jest zwiększenie stężenia wapnia we krwi i utrzymywanie go na stałym poziomie, czasem podaj się również preparaty magnezu, potasu i witaminę D - w zależności od wyników badań. 

Warto również zmienić dietę na taką, w której dominują produkty bogate w wapń:

Zobacz także:

  • warzywa takie, jak: brokuły, fasola, szpinak, buraki, natka pietruszki,
  • ryby: szprotki, łosoś
  • orzechy włoskie, ziemne, laskowe, pistacje, nasiona słonecznika
  • produkty mleczne, sery dojrzewające, ser bryndza

Aby uniknąć wypłukiwania wapnia z organizmu, osoby z tężyczką powinny wystrzegać się produktów bogatych w fosforany, które obniżają dostępność wapnia. Są to między innymi: produkty przetworzone, konserwowe, napoje gazowane, słodzone (np. coca-cola), niektóre rodzaje wędlin.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: