Samael anioł jest tym, który napawa lękiem i trwogą. Jedną z ról, jakie pełni w żydowskich wierzeniach jest rola anioła śmierci. To wysłannikiem Boga i wykonawcą jego decyzji. Jego imię z hebrajskiego oznacza Jad Boga albo Trucizna Boga. Jednym z wyjaśnień jego imienia jest to, że odbiera życie kroplą trucizny. To wyjątkowa istota nadprzyrodzona, która oskarża, przynosi zniszczenie i koniec życia.

Kim jest anioł Samael? 

Samael jest aniołem śmierci. Przychodzi na świat, by odebrać życie i zabrać ze sobą duszę człowieka. Jest niszczycielem i oskarżycielem. Jego konotacje są zarówno dobre, jak i złe. Mimo że jego przeznaczenie napawa trwogą, nie jest wykluczony z grona boskich posłańców. W tradycji żydowskiej jest uznawany za istotę, która ma wielką moc. Może zwiastować koniec drogi życia, ale jego zadaniem jest też zatrzymywanie ostatecznych wyroków. To on pojawia się na świecie z ramienia stwórcy. Dawniej służyli mu inni aniołowie niższej rangi. A on sam otrzymał status serafina. Miał pod swoim panowaniem ponad dwa miliony niebiańskich stworzeń. Aniołowa Samaela często określa się go jako: 

  • budzącego strach,
  • sprawującego pieczę nad śmiercią,
  • niosącego destrukcję,
  • mającego moc czynienia dobra i zła,
  • tego, którego przeznaczeniem jest karać,
  • anioła, który może okazać łaskę i uratować człowieka,
  • anioła upadłego (w niektórych wierzeniach),
  • piąty archanioł świata.

Samael: anioł czy demon? 

Wedle wierzeń to Samael zasadził drzewo poznania w krainie Eden. Następnie przeistoczył się w węża i kusił Ewę. Doprowadził do wygnania pierwszych ludzi z Raju. Dlatego często wiąże się go z grzechem pierworodnym. Niegdyś był ulubieńcem Boga i został stworzony przez niego dnia szóstego. Zbuntował się, okazał nieposłuszeństwo wobec Stwórcy i został upadłym aniołem, któremu na stałe towarzyszy śmierć. To jemu przypisywane jest członkostwo w przełomowych wydarzeniach. Anioł Samael miał odpowiadać za plagę egipską i śmierć noworodków. Sprowadził nieszczęścia na naród izraelski.

Przypisywane mu cechy pokazują go jako posłannika niepokoju. Został wygnany z Raju, ale nadal jest sługą bożym. Zwiastuje nieszczęścia i przynosi śmierć. W opinii badaczy jego losów, anioł Samael odzyska łaskę Stwórcy. Gdy nadejdzie czas Sądu Ostatecznego, ukłoni się przed Bogiem, okaże mu skruchę i oddanie. Wówczas uwolni się od śmierci i odzyska swoje dawne imię – Sa’el. W dniu apokalipsy dołączy do grona Aniołów Sądu i będzie oskarżycielem dusz.

W postaci anioła Samaela często doszukuje się powiązań z szatanem, który zsyłał nieszczęścia na Hioba. Według biblijnych ekspertów to właśnie wspomniany anioł śmierci otrzymał pozwolenie od Boga, by wystawił na wiele prób wiarę szlachetnego i cierpliwego starca. 

Zobacz także: 

Zobacz także:

Jak objawia się moc Anioła Samaela? 

W literaturze żydowskiej często występuje jako szatan. W pseudoepigraficznej Księdze Henocha jest księciem demonów, który od zawsze poszukiwał źródeł zła. Jego przeciwieństwem jest Archanioł Michał, który toczy z nim nieustanną walkę. Samael anioł jest niszczycielem i władcą złych duchów. 

Według dawnych legend Samael to zbuntowany anioł, który niesie ze sobą zniszczenie. Jego gniew może objawić się poprzez: 

  • powodzie 
  • tajfuny i tornada 
  • wielkie pożary i susze 
  • wojny 

Samael anioł potrafi władać żywiołami i zsyłać klęski na ludzkość. Decyduje o śmierci i przemijaniu. Osądza i karze. Jest buntownikiem, przez co został wygnany z zastępów anielskich, ale posiada w sobie pierwiastek boskości. Nie został na stałe wykluczony z kręgu niebiańskich istot. Modlitwy do tego anioła nie są zalecane, ponieważ może przynieść zarówno dobro, jak i zło. Z prośbą o wsparcie możesz zwrócić się do: 

Zobacz także: 

Jak wygląda anioł śmieci Samael? 

Ludzkość od dawna snuła rozważania na temat tego, jak wyglądają anioły. Według wielu pradawnych zapisów oraz tekstów literackich anioł Samael najczęściej przedstawiany jest jako unoszący się tuż nad Ziemią. Jego atrybutem jest kosa. W ten sposób wyraźnie widoczne jest jego powiązanie ze śmiercią. Jest też opisywany jako potężna istota, która włada mieczem obusiecznym, co oznacza, że mierzy czyny sprawiedliwą miarą. To anioł ciemności, co objawia się przez majestatyczny i niekiedy napawający strachem wygląd. Ma 12 rozłożystych skrzydeł, a w jego spojrzeniu odbijają się ogniste płomienie.