Sąd wydał matce nakaz zaszczepienia dzieci

Sąd w Tel Awiwie wydał nakaz matce, aby zaszczepiła swoje potomstwo maksymalnie do 14 dni po zakończeniu rozprawy. Kobieta ma dwójkę małych dzieci, jedno w wieku czterech lat, drugie w wieku siedmiu. Do tej pory nie były one szczepione na wszelkiego rodzaju choroby wieku dziecięcego. Ojciec od najmłodszych lat dzieci nakłaniał kobietę, aby zaszczepiła ich dzieci przynajmniej na Odrę, jednak nie wyraziła ona zgody na jakiekolwiek szczepienia.

 Ojciec pozywa matkę swoich dzieci – są wydaje nakaz szczepienia

Ojciec, który chciał zmusić matkę swoich dzieci, aby zaszczepiła ich wspólne potomstwo wygrał w sądzie. Sędzina w uzasadnieniu napisała:

Wprawdzie mam wrażenie, że pozwana działa na rzecz dzieci zgodnie ze swoimi poglądami, ale argumenty, które podniosła przeciwko szczepieniom, były ogólne, niejasne i nie były poparte żadnymi dowodami – uzasadniała swoją decyzję sędzia Vered Shavit Finkelstein

Ponadto, poruszyła kwestię zdrowia publicznego w szerszym aspekcie. Zwróciła uwagę na to, że nieszczepione dzieci rodziców, którzy kłócili się przed sądem mogą mieć zły wpływ na rówieśników w postaci zarażania ich podczas chorowania.

Sąd wydał matce nakaz zaszczepienia dzieci – dlaczego stanął po stronie ojca?

Sąd przychylił się do wniosku złożonego przez ojca dzieci, ponieważ ustosunkował się do wcześniejszych orzeczeń sądowych. Para, która nie mogła dojść do porozumienia w sprawie szczepień nigdy nie zawarła związku małżeńskiego. Ponadto sądzili się już o opiekę nad dziećmi i alimenty. W trakcie poprzedniej sprawy sądowej matka zobowiązała się do wykonywania wszelkich badań i szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. W związku z tym w momencie, kiedy nie stosowała się do tego sąd w kolejnej sprawie nakazał jej uczynić to w terminie do 14 dni po zakończeniu sprawy.