Jaka różnica wieku jest najlepsza dla związku?

W dzisiejszych czasach różnica wieku nie jest przeszkodą, żeby stworzyć trwały związek, co więcej często takie związki są stabilniejsze niż u par w podobnym wieku. Wszelkie kwestie związane z tym, że to partner powinien być starszy od kobiety przestały obowiązywać, a Panie coraz częściej wybierają sobie partnerów młodszych o kilka, a nawet kilkanaście lat. Taki układ działa z korzyścią dla obu stron: kobieta młodnieje przy partnerze, a mężczyzna odkrywa przy partnerce nowe możliwości.

Nad tym tematem zaczęli zastanawiać się Francuzi, którzy stworzyli nawet formułę wyliczającą "dopuszczalną przez społeczeństwo" różnicę wieku. Jak wygląda ten wzór" Otóż: "połowa twojego wieku plus siedem". To oznacza, że mając 30 lat, możemy szukać dla siebie partnera w wieku do 52 lat. 

Wiadomo, że tę formułę należy traktować z przymrużeniem oka, a miłość nie zna granic.

Różnica wieku w związku: czy naprawdę ma znaczenie?

Zdaniem ekspertów mała różnica wieku w związku ma swoje korzyści. Będąc w podobnym wieku, partnerzy w tym samym momencie przechodzą wspólnie przez te same etapy w życiu. Te doświadczenia zbliżają ich do siebie, a to umacnia relację.

Christian Rudder - właścicielka serwisu randkowego OKCupid, na podstawie własnych obserwacji podkreśla, że kobiety i mężczyźni inaczej podchodzą do tematu różnicy wieku w związku. Kobiety wybierają na partnera głównie równolatka, zaś mężczyźni wolą związek z młodszą kobietą.

Czy różnica wieku wpływa na rozwody? Badania opublikowane w 2014 r. w magazynie „The Atlantic” pokazały, że zaledwie pięć lat różnicy między partnerami to o 18% wyższe prawdopodobieństwo rozwodu w porównaniu z parami równolatków. Oczywiście nie jest to jedyny wyznacznik. Do tego dochodzą: niedopasowanie charakterów, inne priorytety itp. Z kolei badania Britain’s Office of National Statistics udowodniły, że nie ma żadnego związku między różnicą wieku a wskaźnikiem rozwodów.

Do ciekawych wniosków doszli Duńczycy, którzy udowodnili, że mężczyźni będący w związkach z dużo młodszymi partnerkami, żyją dłużej.