Przyglądając się róży pustynnej rosnącej w doniczce, trudno uciec od złudzenia, że swoim kształtem mocno przypomina drzewko bonsai. Jako niezwykle osobliwa roślina, znajduje honorowe miejsce w naszych mieszkaniach i domach, stanowiąc bardzo oryginalną ozdobę wnętrza. Zwykle można ją spotkać w doniczce, jednak latem nic nie stoi na przeszkodzie, by zakosztowała promieni słonecznych na balkonie lub tarasie.

Róża pustyni (adenium) – pochodzenie i cechy

Róża pustynna, czyli adenium arabskie jest sukulentem. Naturalnie rośnie na Półwyspie Arabskim, a także w pustynnej okolicy Afryki, osiągając nawet do 3 metrów wysokości. W klimacie umiarkowanym, jakim dysponujemy w Europie, możemy pozwolić sobie na jej uprawę doniczkową, w której dorasta maksymalnie do 1,5 metra, choć zdarza się to nadzwyczaj rzadko. Jak szybko rośnie róża pustyni? Otóż roślina ta rozwija się bardzo powoli, choć rośnie nieco szybciej, gdy zapewnia się jej optymalne warunki. Sok, jaki wydziela ta roślina, jest silnie toksyczny, dlatego nie nadaje się do domu, w którym mieszkają zwierzęta. Szczególną ostrożność należałoby też zachować przy małych dzieciach.

Róża pustyni ma charakterystyczny, wąski u góry, ale rozszerzający się ku dołowi pień. To w nim magazynuje wodę. U szczytu pnia rosną natomiast grube gałązki w całości pokryte przez zimozielone liście, które są ułożone na kształt spirali. Okres kwitnienia rośliny przypada na czas od marca do września. Kwiaty róży pustynnej są trąbkowate, mogą przybierać różne barwy, choć najczęściej spotyka się odmiany fioletowe, różowe i białe. Występuje także czarna róża pustyni, roślina bardzo podobna do róży pustyni także pod względem wymagań i uprawy.

Róża pustyni – uprawa i stanowisko

Pielęgnacja róży pustyni nie wymaga od nas dużych nakładów czasu ani pracy. Trzeba wybrać miejsce ciepłe, jasne i słoneczne. Warto jednak uważać na bezpośrednie słońce w czasie największych upałów, ponieważ może poparzyć liście rośliny. Zwykle może ona więc stać w oknie południowym, jednak w okresie letnim warto ją przestawić na parapet po stronie wschodniej.  Adenium arabskie można i warto przycinać – wtedy nadaje mu się odpowiedni kształt, a sama roślina lepiej rośnie.

W doniczce roślina potrzebuje podłoża lekkiego, przepuszczalnego i bogatego w składniki odżywcze. Należy je systematycznie podlewać, jednak nie należy przesadzać z ilością wody (warto pamiętać, że roślina, jako sukulent, wciąż ją magazynuje i ma skąd czerpać rezerwy). Trzeba też nawozić różę pustynną od wiosny do wczesnej jesieni – do tego celu powinniśmy wykorzystywać nawóz do kaktusów i innych sukulentów. Kiedy roślinę sadzi się w doniczce, na sam spód warto dać warstwę drenażu – z keramzytu lub żwirku. W ten sposób można uniknąć zalania korzeni.

Róża pustyni – rozmnażanie

Adenium arabskie można rozmnażać na dwa różne sposoby: z nasion, a także z wykorzystaniem sadzonek. Lepiej wybrać ten drugi, ponieważ ma on większe szanse powodzenia. Sadzonki należy pobrać z pędów rośliny macierzystej wiosną, ponieważ wtedy róża pustyni jest najsilniejsza. Trzeba je następnie włożyć do podłoża utworzonego z piasku oraz torfu. Następnie trzeba ucisnąć ziemię wokół, a potem obficie podlać. Dla lepszej wilgotności można zastosować specjalny tunel z folii.

Róża pustyni kwiat – choroby

Róża pustyni, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, może chorować. Atakują ją popularne wśród pasożytów kwiatów doniczkowych - przędziorki. Pojawiają się one głównie wtedy, gdy powietrze jest mocno przesuszone. Aby je zwalczyć, należy użyć specjalnego środka chemicznego, który można dostać w sklepie ogrodniczym. Inne sposoby na te szkodniki są raczej zawodne.

Zobacz także:

Róża pustyni – cena

W sprzedaży są zarówno sadzonki, jak i nasiona róży pustyni. Te drugie można pozyskać już za około 3 złote. Jeśli natomiast chodzi o sadzonki, w zależności od ich wielkości, cena może się wahać od 10 do 30 złotych.