Roman Polańśki żąda przywrócenia do Amerykańskiej Akademii Filmowej

Prawnicy Romana Polańskiego złożyli pozew sądowy przeciwko Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która w ubiegłym roku wykluczyła reżysera ze swojego grona. Za wymowny można uznać fakt, że wraz z nim wyrzucono aktora Billa Cosby’ego i producenta Harveya Weinsteina. Obaj mają w USA bardzo złą sławę i znaleźli się na dalekim marginesie świata filmowego. Na Cosby`m ciążą oskarżenia o molestowanie lub gwałt złożone przez ponad 50 osób, a sąd określił go jako „agresywnego przestępcę seksualnego”. Z kolei Weinstein był bohaterem największego w historii Hollywood skandalu, który zapoczątkował słynną akcję #MeToo. Wzięły w niej udział największe gwiazdy kina, takie jak Gwyneth Paltrow czy Evan Rachel Wood.

Polański nie pogodził się z umieszczeniem w tak niechlubnym gronie i ma zamiar udowodnić, że Akademia złamała swój regulamin. Podstawą pozwu złożonego przez reżysera jest fakt, że nie dano mu możliwości ani przedstawienia własnych argumentów, ani złożenia apelacji.

Polański biografia pełna skandali

Miano najsłynniejszego polskiego reżysera Polański zawdzięcza nie tylko osiągnięciom zawodowym. Jego życie prywatne samo w sobie jest doskonałym materiałem na scenariusz filmowy. Drzwi do międzynarodowej kariery otworzył mu debiut fabularny “Nóż w wodzie”, który jako pierwszy polski film został nominowany do Oscara. Złe przyjęcie w Polsce i ostra krytyka ze strony komunistycznych władz skłoniły Polańskiego do wyjazdu za granicę, gdzie natychmiast został doceniony.

Drugim najbardziej przełomowym filmem w jego życiu był horror "Dziecko Rosemary". Film opowiada historię kobiety, która uważa, że jest ofiarą satanistycznego spisku. Kiedy obraz stał się hitem, Polański ruszył w promująca go trasę. W tym czasie w jego domu miały miejsce jedne z najbardziej szokujących wydarzeń w historii USA. W 1969 roku członkowie sekty Charlesa Mansona włamali się do jego domu i bestialsko zamordowali jego piękną żonę Sharon Tate oraz jej znajomych. Kobieta była w ciąży. Jak po latach pisał sam reżyser – jego życie dzieli się na dwa etapy: przed i po tragedii. 

Sharon Tate w ciąży: to jedno z ostatnich zdjęć aktorki przed tragedią

Polski reżyser oskarżony o gwałt na nieletniej 

Kolejne szokujące wieści na temat polskiego reżysera obiegły media w 1977 roku. Polański został wtedy oskarżony o gwałt na 13-letniej Samancie Gailey. Do zdarzenia miało dojść w willi aktora Jacka Nicholsona, po tym jak reżyser podał dziewczynce alkohol i środek usypiający. Proces zakończył się zawarciem ugody: w zamian za oddalenie innych zarzutów reżyser przyznał się do winy i spędził w areszcie 42 dni. Jednak tuż przed ogłoszeniem ostatecznego wyroku uciekł z USA, bo obawiał się, że sędzia nie dotrzyma uzgodnień. Tak zaczęła się ciągnąca się do dziś wojna reżysera z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Nakaz aresztowania nie zakończył kariery Polańskiego. Świat filmowy go nie wykluczył, a Szwajcaria i Polska odmówiły ekstradycji. Z kolei trzecia “ojczyzna” zdobywcy Oscara Francja nie ma z USA umowy, która umożliwiłaby jego wydanie. Mimo to reżyser podejmował wiele prób zakończenia sprawy i porozumienia ze ścigającymi go organami. Nigdy jednak nie chciał osobiście stawić się w sądzie.