Rocznice ślubu nazwy: skąd się wzięły?

Najczęściej bywa tak, iż udane małżeństwo z przyjemnością raz w roku świętuje zawarcie związku małżeńskiego. To pretekst do zrobienia sobie małych przyejmności, wspólnego wyjazdu czy po prostu wyjścia na randkę. Każda rocznica ślubu jest wyjątkowa i każda też nazywa się zupełnie inaczej. Rocznice ślubu mają swoje nazwy odkąd w 1922 roku wymyśliła je Emily Post, amerykańska autorka specjalizująca się w etykiecie. Patrząc na nie, nietrudno domyślić się, że chodziło jej o stworzenie podpowiedzi co do prezentów, jakimi małżonkowie mogliby uczcić każdą z rocznic. Amerykanka wymyśliła pierwsze osiem nazw dla pierwszej, piątej, dziesiątej, piętnastej, dwudziestej, dwudziestej piątej, pięćdziesiątej i siedemdziesiątej piątej rocznicy. Kolejne nazwy zaproponował Związek Jubilerów Amerykańskich. Jaką nazwę nosi każda rocznica ślubu?

Rocznice ślubu nazwy

1. rocznica ślubu - bawełniana
2. rocznica ślubu  - papierowa
3. rocznica ślubu  - skórzana
4. rocznica ślubu  - kwietna
5. rocznica ślubu  - drewniana
6. rocznica ślubu  - cukrowa
7. rocznica ślubu  - wełniana
8. rocznica ślubu  – spiżowa
9. rocznica ślubu  - generalska
10. rocznica ślubu  – cynowa
11. rocznica ślubu  - stalowa
12. rocznica ślubu  – jedwabna
13. rocznica ślubu  – koronkowa
14. rocznica ślubu  – kości słoniowej
15. rocznica ślubu  - kryształowa lub szklana
20. rocznica ślubu  - porcelanowa
25. rocznica ślubu  - srebrna
30. rocznica ślubu - perłowa
35. rocznica ślubu  - koralowa
40. rocznica ślubu  - rubinowa
45. rocznica ślubu  - szafirowa
50. rocznica ślubu  - złota
60. rocznica ślubu  - diamentowa
75. rocznica ślubu  - brylantowa  

Rocznice ślubu nazwy i prezenty

Czy to oznacza, że z okazji pierwszej rocznicy ślubu powinniśmy podarować małżonkowi coś papierowego? A z okazji piątej coś wykonanego z drewna? Niekoniecznie, choć na pewno nie będzie to błędem. Nazwy rocznic ślubu można potraktować jak podpowiedzi albo podejść do nich z przymrużeniem oka. Na pewno nie warto musimy się trzymać żadnych sztywnych reguł. Lepiej postawić na spersonalizowany prezent, dopasowany do gustu partnera lub sprawić mu coś, o czym od dawna marzył. Ale jeśli nie mamy pomysłu, nazwy rocznic ślubu mogą być pewną inspiracją.

Rocznica ślubu: która jest najważniejsza?

Dla wielu małżeństw najważniejszą rocznicą ślubu jest ta pierwsza, choć Emily Post większą rangę nadała kolejnym, co ma symbolizować trwałość związku. Dlatego im dłuższy staż małżeństwa, tym szlachetniejsza nazwa. Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową, ale już kolejne noszą nazwy bardziej trwałych i coraz cenniejszych materiałów. Najbardziej drogocenne nazwy przypadają parom z bardzo długim stażem. Dla przykładu, 25-ta rocznica jest nazywana srebrną, 30-ta perłową, a 50-ta złotą. Najcenniejsze nazwy zyskały 60-ta (diamentowa) i 75-ta (brylantowa) rocznica ślubu. Nie oznacza to jednak, że któraś rocznica jest ważniejsza. Tak naprawdę to kwestia indywidualna. Każda z nich jest jednak dobrą okazją do uczczenia kolejnego wspólnego roku.