W wieku 85 lat zmarł Robert Downey Sr. - amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmowy. O jego śmierci poinformowali w mediach społecznościowych żona Rosemary Rogers-Downey i syn Robert Downey Jr. Filmowiec od lat zmagał się z chorobą Parkinsona. 

Robert Downey Jr. na swoim Instagramie zamieścił wzruszające słowa, w których żegna ojca i wspiera macochę w żałobie.

Zeszłej nocy tata odszedł spokojnie we śnie po latach znoszenia spustoszeń spowodowanych chorobą Parkinsona. Był prawdziwym filmowcem niezależnym i przez cały czas pozostawał niezwykle optymistyczny. Według obliczeń mojej macochy byli szczęśliwym małżeństwem przez nieco ponad 2000 lat. Rosemary Rogers-Downey, jesteś świętą, a nasze myśli i modlitwy są z tobą - napisał aktor.

Zmarł Robert Downey Sr. - zostanie po nim jego twórczość

Robert Downey Sr. urodził się w 1936 roku w Nowym Jorku i początkowo nic nie wskazywało, że zwiąże swoje życie z branżą filmową. Jego matka Elizabeth była modelką, zaś ojciec Robert Elias Sr., kierownikiem restauracji i hotelu. Robert Elias Jr. bo tak naprawdę się nazywał w wieku 22 lat wstąpił do armii, gdzie grał w mniejszej lidze baseballu Monor League Baseball. Zdobył nawet nagrodę Złotych Rękawic i tytuł mistrza w amatorskim boksie.

Dopiero po odbyciu służby w armii zajął się filmem. Początkowo pisał scenariusze do przedstawień wystawianych na scenie off-off-Broadwayu. Zadebiutował w 1961 r. krótkometrażowym filmem fantasy "Blef Balla" o żołnierzu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, który budzi się w Central Parku w 1961 roku.

Popularność przyniósł mu film o nowojorskiej agencji reklamowej Madison Avenue "Putney Swope" (1969), do którego napisał scenariusz i który wyreżyserował. W filmie zagrała polska aktorka Elżbieta Czyżewska.

Robert Downey Sr. ma na swoim koncie wspaniałe role w takich filmach jak: "Żyć i umrzeć w Los Angeles", "Szalone kłopoty", "Boogie Nights", "Family Man" czy "Magnolia".

Robert Downey Sr. - życie prywatne

Aktor był trzykrotnie żonaty. W 1962 ożenił się z tancerką i piosenkarką Elsie Downey Ford, z którą miał córkę Allyson Lee i syna Roberta. W lutym 1982 roku para wzięła rozwód. W marcu 1991 poślubił Laurę Ernst, która zamarła 27 stycznia 1994. Ostatnie małżeństwo aktora było z Rosemary Rogers, z którą był do końca swoich dni.

Zobacz także: