Retinol, witamina C, kwas hialuronowy - podstawa anti-aging?

Spośród wielu niewątpliwie cennych dla skóry substancji, to właśnie te trzy uznawane są za absolutną podstawę w profilaktyce przedwczesnego starzenia. Może to wynikać z faktu, że wszystkie trzy swoje działanie mają poparte licznymi badaniami. Kwas hialuronowy, retinol i witamina C, zapewniają skórze wszystko to, co potrzebne do młodego wyglądu: nawilżenie, stymulację produkcji kolagenu i ochronę przed słońcem. Jak połączyć to trio, aby "wycisnąć" z niego maksimum skuteczności?

Jak stosować witaminę C

Witamina C, to inaczej kwas askorbinowy. Oprócz tego, że poprawia odporność, to aplikowana na skórę ma szereg cennych właściwości. Witamina C jest głównie kojarzona z rozjaśnianiem kolorytu cery i słusznie - regularnie stosowana pomaga pozbyć się drobnych przebarwień i sprawia, że cera nabiera zdrowego blasku. Witamina C jest też jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów, to znaczy związków, które neutralizują aktywność wolnych rodników. Oznacza to, że jej stosowanie zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Gdzie w pielęgnacji umieścić więc witaminę C i jakie produkty stosować? Niestety kwas askorbinowy jest nietrwały, dlatego ciężko jest o kosmetyk z jego czystą formą do długotrwałego stosowania. Najczęściej są to produkty w szklanych, ciemnych ampułkach, do jednorazowej aplikacji. Aby dłużej cieszyć się właściwościami witaminy C, wybierz serum z jej pochodną. To kwas, więc stosowanie go razem z innymi, silnymi składnikami aktywnymi może podrażnić skórę, dlatego bądź ostrożna! Najlepiej nakładać je rano, stanowi (oczywiście razem z filtrem UV) dobrą ochronę przeciwko fotostarzeniu i przebarwieniami.

Jak stosować retinol

Retinol należy do grupy retinoidów, które są głównym filarem pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Związki te mają potwierdzoną naukowo zdolność pobudzania fibroblastów do produkcji kolagenu, czyli związku odpowiedzialnego za sprężystość naszej skóry. Przyjęło się mówić, że kosmetyki z retinoidami, to kremy "z retinolem", ale możemy w nich znaleźć różne związki z tej grupy: retinol, retinal, palmitynian retinolu. Oprócz działania przeciwzmarszczkowego, pomaga również w walce z trądzikiem i wypryskami - stymuluje wymianę martwego naskórka i regenerację skóry. To silny związek, który może uwrażliwiać skórę na działanie promieniu UV, oraz ją złuszczać. Warto więc stosować serum lub krem z retinolem na noc

Zobacz też: Działa lepiej niż retinol, a wciąż niewiele osób o nim wie. Czym jest retinal?

Jak stosować kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy, to naturalny związek, który występuje w skórze i odpowiada za jej nawilżenie. Potrafi związać wodę o masie 1000-krotnie większej od siebie, dzięki czemu jest tak popularny w kremach nawilżających. Jak go stosować? Kiedy chcesz i bez ograniczeń, bo kwasem jest tylko z nazwy. A tak na prawdę, rano i wieczorem, po umyciu twarzy, kiedy jest jeszcze wilgotna, zatrzyma więcej wody w skórze. Stosuj przed kremem nawilżającym, lub dodaj kilka kropel serum z kwasem hialuronowym do swojego ulubionego kosmetyku.