Zachwycała na ekranie i okładkach magazynów, ale ostatecznie skupiła się na życiu prywatnym. Do mediów wróciła na własnych zasadach. Życiorys Renaty Gabryjelskiej to gotowy scenariusz filmowy.

Kariera Renaty Gabryjelskiej

Tuż po szkole średniej miała inne plany - studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ale tej drogi nie wybrała. Renata Gabryjelska w mediach zaczęła pojawiać się na początku lat 90. XX wieku. Początkowo jako modelka. W 1993 roku zdobyła tytuł I Wicemiss Polonia, a niedługo później podpisała kontrakt z francuskimi agencjami Metropolitan i Elite Models. Chodziła w pokazach topowych projektantów, w Polsce była muzą Teresy Rosati, ale bardziej niż modeling pociągała ją kariera aktorska.

Tą pierwszą była niewielka rola w serialu "Spółka rodzinna", później epizod "Pięknej Warszawiance". Przełomowym momentem był ten, kiedy to Renatą Gabryjelską zainteresował się sam Juliusz Machulski. Ceniony reżyser powierzył jej rolę w filmie "Girl Guide", a dwa lata później trafiła do stałej obsady "Złotopolskich" - jednej z pierwszych telenowel TVP2. Z serialem była związana od 1997 do 2005 roku.

Renata Gabryjelska na planie "Złotopolskich" w 1997 roku / fot. AKPA

Grając w "Złotopolskich" wystąpiła w kilku innych produkcjach, m.in. serialu "Tygrysy Europy" oraz w komedii "Rób swoje, ryzyko jest twoje". W tym czasie postanowiła również, że chce poświecić się rodzinie.

Jak dziś wygląda i co robi wygląda Renata Gabryjelska?

Renata Gabryjelska w udzielonym niedawno serwisowi "Co za Tydzień" wywiadzie przyznała, że założenie rodziny było spełnieniem jej marzeń i zdeterminowało kolejne kroki, które podjęła w swoim życiu.

Zobacz także:

Jestem człowiekiem, dla którego miłość była wartością nadrzędną i motorem do działania. Długo na nią czekałam. Pojawiła się niespodziewanie. Wywróciła moje życie do góry nogami. Zakochałam się. Byłam wtedy młoda, miałam 29 lat i dużo więcej odwagi. To był wybór serca. Jestem z moim Stasiem (Stanisławem Trzcińskim - red.) 20 lat. Kawał czasu. To pokazało mi, że choć to była emocjonalna decyzja, to nie był tylko kaprys. To, co zrobiłam, to podążanie za miłością i poszukiwanie jej w drugim człowieku. [...] To była zmiana stylu życia, sposobu pracy, przeprowadzka do innego miasta. Nastąpiła też pełna zmiana w życiu zawodowym. W Warszawie grałam w serialu, pracowałam jako PR menedżer. W Krakowie trudno było mi znaleźć pracę, która byłaby dla mnie rozwojowa i ciekawa. Większość mediów działa w stolicy. Ta jedna decyzja pociągnęła za sobą wiele zmian, z którymi musiałam się zmierzyć. Z nowym życiem, które musiałam zbudować na nowo.

Renata Gabryjelska i Stanisław Trzciński w 2002 roku / fot. AKPA

Po latach Renata Gabryjelska odnalazła się po drugiej stronie kamery. Ukończyła reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz kształciła się w Szkole Wajdy. Swoje pierwsze etiudy zrealizowała jeszcze w latach 2005-2009. Na realizację dłuższego metrażu musiała jeszcze poczekać, ale ta sztuka udała się w 2019 roku, gdy powstał anglojęzyczny, polsko-luksemburski film "Safe Inside". Film zaprezentowany został m.in. na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych - Młodzi i Film w 2021 roku.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: