Polacy czytają więcej książek

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji Biblioteka Narodowa opublikowała raport czytelnictwa w Polsce za rok 2019. Wynika z niego, że 39 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. "Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych" – podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Zdaniem autorów raportu wzrost czytelnictwa wiąże się z tym, że stać nas na zakup większej liczby nowych książek. 

Kto jest najpopularniejszym pisarzem w Polsce?

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej zmienił się ranking najpopularniejszych pisarzy. Nikogo nie dziwi, że do top 3 weszła laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk . Wcześniej "nie miała szans konkurować z popularnymi autorami literatury gatunkowej, przede wszystkim thrillerów i romansów oraz polskiej literatury klasycznej z listy lektur szkolnych".

Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk - piszą autorzy raportu.

Jednak pierwsze miejsce w rankingu należy do Remigiusza Mroza, autora 43 książek, głównie kryminalnych. Tuż za nim znalazła się Olga Tokarczuk, a na trzecim miejscu Stephen King. W dalszej kolejności są: Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Andrzej Sapkowski, a później Katarzyna Bonda i Katarzyna Grochola. Autorka głośnej trylogii erotycznej z serii "365 dni" Blanka Lipińska znalazła się na dziewiątej pozycji. Polacy lubią też czytać książki takich autorów jak: Heather Moorris, Danielle Steel, Jakub Żulczyk i Harlan Coben.

Co lubimy czytać?

Największą popularnością cieszy się literatura gatunkowa, a zwłaszcza kryminały, książki sensacyjne oraz thrillery psychologiczne.

Zdaniem autorów raportu już od kilku sezonów popularnością cieszą się książki Katarzyny Bondy, Joanny Chmielewskiej, Marka Krajewskiego i oczywiście Remigiusza Mroza.

Aż 32 proc. ankietowanych zadeklarowało, że kupuje książki na prezent.

To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie książki jako wartościowego prezentu i to jest bardzo dobra wiadomość - skomentował Tomasz Makowski.

Z okazji Światowego Dnia Książki mamy dla was rabaty nawet do -50% na książki dla dzieci!

Oferta ważna do godz. 23:59 dnia 26.04.2020 r. lub do wyczerpania zapasów i dotyczy wybranych tytułów. Rabat naliczony od cen okładkowych.