Dorosła osoba potrzebuje około pięciu posiłków w ciągu dnia w około trzygodzinnych odstępach. Jeśli pragniemy więc schudnąć to największym i najczęściej popełnianym błędem jest ograniczenie ilości posiłków. Jeśli jemy tylko trzy i zmuszamy się do niejedzenia pomiędzy tylko sobie szkodzimy!

Zwróćmy za to uwagę, aby posiłki zawsze były o tych samych godzinach i powstrzymajmy się od podjadania pomiędzy nimi. Wydłużanie czasu między posiłkami doprowadza do odkładania się tłuszczu. Nasz organizm magazynuje go, ponieważ brak jedzenia odbiega jako zagrożenie. Im rzadziej jemy tym też nasze porcje są większe, bo chcemy najeść się na zapas. Małe i częste posiłki są szybko spalane i nie powodują odkładania się nadprogramowych kilogramów – w przeciwieństwie do tych dużych.

Organizm przyzwyczaja się szybko do regularnych posiłków i domaga się ich. Dostarczanie mu odpowiednich składników sprawia, że nasz metabolizm będzie działał prawidłowo. Jeśli zaś podjadamy pomiędzy posiłkami dla organizmu jest to dodatkowa porcja „ekstra” którą chętnie odkłada na czarną godzinę jako tłuszcz. Szczególnie dotyczy to słodyczy – jeśli poziom cukru we krwi wzrasta to zaczynamy wytwarzać więcej insuliny. Jest ona zamieniana w glikogen, a później w tłuszcz.

Zwróćmy uwagę, aby pierwszy posiłek – czyli śniadanie zawierał jak najwięcej zdrowych i pełnowartościowych składników. Zamień pączka i kawę na zdrową owsiankę z owocami. To właśnie dzięki pożywnemu śniadaniu nie mamy później ochoty na podjadanie.