[artykuł sponsorowany Makro]

Regionalne dania wigilijne z ryb

Ryba jest jednym z najważniejszych symboli w chrześcijaństwie, a w dawnej Polsce obecność regionalnych dań wigilijnych z ryb na stole w wieczór poprzedzający Boże Narodzenie miała również dodatkowe znaczenie. Sprawdź, co symbolizują ryby i jakie wigilijne przepisy na dania rybne są lubiane w różnych regionach kraju.

Wigilijne dania z ryb

Co oznaczają poszczególne ryby, z których przygotowuje się wigilijne dania?

Śledź – post i wyrzeczenia

Śledź to najbardziej popularna ryba na wigilijnym stole. Symbolizuje post i wyczekiwanie, okres wyrzeczeń przed zbliżającym się świętem. Jest jedną z najbardziej niedocenianych ryb i ze względu na jej częste spożywanie w okresie postu niesłusznie uważaną za pospolitą. Śledź jest zdrowy, niedrogi, zawiera bardzo dużo cennych składników odżywczych, nie jest zagrożony wyginięciem, a przyrządzać go można na setki sposobów. We wschodnich regionach Polski popularną potrawą wigilijną z ryb jest pochodząca z Ukrainy sałatka śledziowa zwana szubą, mało znana w pozostałej części kraju – a szkoda, bo jest naprawdę pyszna.

Kresowa szuba – przepis:

Dania wigilijne z szuby powinno się przygotować dzień przed podaniem. Śledzie należy moczyć przez godzinę, ziemniaki i buraki obrać, ugotować i ostudzić. Jajka ugotować na twardo. Pokroić śledzie w kostkę i ułożyć na dnie salaterki. Posmarować warstwą majonezu. Pokroić w kostkę cebulę i ułożyć w salaterce, na niej położyć pokrojone w kostkę ziemniaki. Posmarować kolejną warstwą majonezu. Na wierzchu rozłożyć starte na tarce buraczki i jeszcze jedną cienką warstwę majonezu. Można udekorować posiekanym drobno jajkiem.

Karp - symbol dostatku

Popularność karpia w Polsce zaczęła się od Śląska. To regionalne danie wigilijne z ryb trafiło na tamtejsze stoły za pośrednictwem Austriaków i Czechów. W hodowli karpia specjalizowali się cystersi, którzy potrafili ubić na tej rybie dobry interes. Karp był wtedy drogi i nie każdego było na niego stać. Być może dlatego stał się symbolem dostatku. Jego obecność na wigilijnym stole, a także łuska karpia schowana do portfela mają zapewnić pomyślność finansową przez cały rok.

Przepis na karpia po śląsku:

Pokroić w plasterki cytrynę i cebulę. Włożyć do miski razem z karpiem, dodać przyprawy. Odstawić do lodówki na około 12 godzin. Panierować dzwonki w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smażyć rybę na maśle tylko do chwili, gdy zacznie przybierać złoty kolor. Przełożyć podsmażone dzwonka na blachę i ułożyć na nich plasterki masła. Można obłożyć również cytryną i cebulą z marynaty. Piec w piekarniku rozgrzanym do 175 stopni przez około 40 minut. Dzięki dopiekaniu w piekarniku ryba będzie dobrze wypieczona, a jednocześnie nie przypalona.

Zdrowy pstrąg

Dania wigilijne z ryb na świątecznym stole symbolizują zdrowie. Jedną z najzdrowszych ryb jest pstrąg. Jego mięso jest szczególnie bogate w dobrej jakości białko, kwasy omega-3, witaminy A, D i E oraz selen i jod. Zawarte w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe podnoszą odporność, wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego, przeciwdziałają chorobom krążenia, nowotworom i depresji. Pstrągi, niegdyś odławiane głównie w czystych górskich potokach, są szczególnie popularne na Podhalu.

Przepis na pstrąga po góralsku:

Pokroić cytrynę i jednego oscypka w plastry. Pstrąga posolić i popieprzyć, obłożyć plastrami cytryny. Plastry oscypka i kilka plastrów cytryny włożyć do środka pstrąga. Schować rybę do lodówki minimum na godzinę. Rozpuścić masło na patelni, otoczyć rybę w mące i smażyć przez około 10 minut na jedną stronę. Jednocześnie na drugiej patelni podsmażyć na maśle pieczarki pokrojone w plastry i cebulę pokrojoną w kostkę. Usmażone ryby przełożyć na talerz i zetrzeć na nie drugiego oscypka na tarce o dużych oczkach. Obok ułożyć podsmażone pieczarki.

Długowieczny węgorz

Obecność ryby na wigilijnej wieczerzy ma zapewnić domownikom także długowieczność. Jedną z długo żyjących ryb jest węgorz. Średnio osiąga wiek około 50 lat. W 2014 roku śmierć jednego z najstarszych węgorzy na świecie, który przeżył podobno 155 lat, była newsem w brytyjskiej BBC. Ta ryba jest szczególnie popularna na Kaszubach, nie tylko w Wigilię, lecz także przez cały rok.

Węgorz po kaszubsku - przepis:

Marchewkę, pietruszkę i selera obrać, umyć, zalać zimną wodą i gotować. Dodać liść laurowy, ziele angielskie i opaloną nad ogniem cebulę. Sprawioną rybę ze skórą pociąć na kawałki o długości około 4–5 cm. Po kilku minutach od zagotowania wywaru dodać do niego kawałki węgorza. Doprawić solą i odrobiną cukru. Kiedy ryba będzie miękka, wyjąć ją i ułożyć na półmisku, a zupę serwować oddzielnie z gotowanymi ziemniakami. Można również podawać zupę razem z rybą.


Zajrzyjcie też po przepisy na dania wigilijne nie tylko z ryb