Jak wykazali naukowcy, upojny stan zakochania trwa około dwóch lat. Po tym mniej więcej czasie uczucie motyli w brzuchu zaczyna słabnąć. Bo tylko przez taki okres człowiek jest w stanie żyć na przyspieszonych obrotach. Potem przychodzi pora oprzytomnienia i popatrzenia na partnera trzeźwym okiem. Ta konfrontacja naszej wizji ukochanego z jego rzeczywistym obrazem może być trudna. Dlatego warto w tym momencie zacząć pracę nad budowaniem solidnych fundamentów związku i… utrwalać je potem przez całe dalsze życie we dwoje. Szczęśliwa i spełniona relacja partnerska polega bowiem nie tylko na wielkiej miłości, ale i na ciągłych staraniach, by nie ustała. Tak mówią psychologowie, ale przede wszystkim małżeństwa, którym to się udało. Przetrwały razem niejedną burzę i nadal cieszą się sobą.

Miłosny sukces w zasięgu ręki
Na początek warto „wyrzucić” kilka słów, które przeszkadzają w budowaniu związku. Jednym z nich jest WYCHOWYWANIE. Często oczekujemy, że partner spełni nasze określone oczekiwania. Jeśli nie jest w stanie im sprostać, robimy wszystko, by go zmienić. Bycie ze sobą „pod warunkiem że…” nie zdaje egzaminu, bo taki związek przestaje być partnerski, a nasz „wychowanek” prędzej czy później zaczyna się buntować. Drugie słowo zakazane to KONTROLA. Wiąże się ona, niestety, z brakiem zaufania, które jest podwaliną związku. Dlatego warto ze sobą szczerze rozmawiać, nawet jeśli nie zawsze jesteśmy zgodni. To pomaga nam poznać i zrozumieć siebie nawzajem. Trzecie to MANIPULACJA. Jest ona niezłą pułapką dla miłości, bo... gdy nauczymy się sterować drugą osobą, trudno nam przestać. Za dużo mamy z tego korzyści. Tylko że manipulacja jest nieuczciwa i zniekształca relację. Sprawia, że przestajemy widzieć partnera, jaki jest naprawdę, a związek zaczyna przypominać transakcje handlowe.

Akceptacja duszy i ciała
To stan idealny dla miłości. Etap ten następuje po stanie zakochania (fascynacji) i późniejszym trudnym okresie dopasowywania się do siebie (konfrontacji). Akceptacja przychodzi, gdy kochamy drugą osobę bez stawiania jej warunków i łączymy miłość z przyjaźnią. Jesteśmy wrażliwi na uczucia partnera i staramy się sami z siebie spełniać jego potrzeby, również te intymne.Ta piękna, dojrzała faza miłości daje nam siłę do przetrwania wielu życiowych zakrętów. Jest kamieniem węgielnym każdego związku i dlatego warto zrobić wszystko, by ją osiągnąć.