„Radioactive”  opowie historię życia Marii Skłodowskiej-Curie

Zaledwie 2 lata temu w kinach pojawił się film „Maria Skłodowska-Curie”. Teraz trwają prace nad kolejnym obrazem o tej inspirującej kobiecie. Nowy projekt nosi nazwę „Radioactive” i powstał w oparciu o komiks biograficzny Lauren Redniss o tym samym tytule. Oprócz historii o samej karierze naukowej i przełomowych odkryciach, film opowie też o związku Marii z mężem, Pierre’em Curie. W głównej roli będziemy mieli okazję obserwować Rosamund Pike, której towarzyszył będzie Sam Riley. Oprócz tej dwójki w filmie pojawi się również Anya Taylor-Joy, wcielająca się w rolę córki pary, Irène. Za kamerą stanęła Marjane Satrapi. Nie znamy jeszcze daty światowej premiery „Radioactive”. Najpewniej nastąpi to dopiero w przyszłym roku.

Maria Skłodowska-Curie, czy Maria Curie? Kontrowersyjna decyzja

Jeśli mowa o postaciach tak znanych jak Maria Skłodowska-Curie, nie może obyć się bez kontrowersji. Polscy fani dostrzegli, że w oficjalnym zwiastunie użyto wyłącznie nazwiska po mężu, a usunięto polską, rodową część. Nie jest to błąd, ponieważ noblistka stosowała obie formy. Swoim dwuczłonowym nazwiskiem podpisała m.in. swoją pracę doktorską. Również Szwedzka Akademia Nauk w 1911 roku przyznała nagrodę Nobla Marii Skłodowskiej-Curie. Czasem jednak sama noblistka rezygnowała ze swojego pełnego nazwiska. Zresztą na całym świecie znana jest właśnie jako Maria Curie. Jak zauważył Jan Grzenia z Uniwersytetu Śląskiego:

- Nagrody Nobla otrzymała zresztą jako Francuzka, a leksykon "Le Petit Larousse" z roku 1995 w ogóle nie wymienia jej rodowego nazwiska.

„Radioactive” w gwiazdorskiej obsadzie

Film „Radioactive” o Marii Skłodowskiej Curie zapowiada się jako prawdziwy hit. Ciężko się z tym sprzeczać, gdy pracują przy nim tak cenione w branży osoby. Odpowiadająca za reżyserię Marjane Satrapi ma za sobą liczne sukcesy, w tym Specjalną Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes w 2007 roku. Dobre opinie zbiera również Rosamund Pike, która zasłynęła jako dziewczyna Bonda w „Śmierć nadejdzie jutro”. Może pochwalić się również rolą w „Dumie i uprzedzeniu” i „Zaginionej dziewczynie”. Jak widać, film „Radioactive” o Marii Skłodowskiej-Curie zapowiada się naprawdę świetnie i już nie możemy się doczekać, aż go obejrzymy.