Pussy Riot wbiegły na boisko podczas mundialu: dlaczego?

W niedzielę wszyscy żyliśmy finałowym meczem Mistrzostw Świata 2018, który rozgrywał się między Francją i Chorwacją. W drugiej połowie meczu nagle na murawę boiska wbiegły trzy osoby przebrane za policjantów. Sędzia musiał przerwać mecz, a ochrona złapać i wyprowadzić z boiska osoby odpowiedzialne za zamieszanie. Chociaż kamery starały się nie pokazywać zbliżeń całej akcji, to wszyscy zastanawiali się, kto wtargnął na murawę i w jakim celu.

Dzisiaj poznaliśmy odpowiedź na to pytanie. Finałowy mecz na stadionie przy moskiewskich Łużnikach przerwały aktywistki z antykremlowskiej grupy Pussy Riot. Zanim ochronie udało się zatrzymać kobiety, zdążyły one przybić piątkę z piłkarzem Francji Kylianem Mbappe i wdać się w krótką szarpaninę z reprezentantem Chorwatów Dejanem Lovrenem, który pomagał je zatrzymać. 

Pussy Riot: wtargnięcie na mecz to ważne przesłanie 

Aktywistki z grupy Pussy Riot w swoim wpisie w mediach społecznościowych wyjaśniły, że zrobiły to, aby zwrócić uwagę na problem naruszenia praw człowieka w Rosji.

Pussy Riot w oświadczeniu na Facebooku wystosowały listę z żądaniami. Aktywistki z Pussy Riot chcą wypuszczenia więźniów politycznych oraz zaprzestania bezprawnego zatrzymywania i więzienia ludzi.

Pussy Riot w swoim oświadczeniu na Facebooku nawiązały również do głośnej sprawy uwięzionego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, który został aresztowany w 2014 roku, a następnie skazany na 20 lat kolonii karnej. Sencow od maja prowadzi głodówkę i domaga się uwolnienia wszystkich rodaków, którzy są przetrzymywani w rosyjskich więzieniach. 

Pussy Riot: co to za grupa?

Pussy Riot to rosyjska grupa feministyczna, znana  przede wszystkim z protestów politycznych i prowokacji obyczajowych. Aktywistki z grupy Pussy Riot w ramach protestów organizują nielegalne akcje, wybierając najczęściej niekonwencjonalne miejsca: stacje metra, dachy trolejbusów, plac Czerwony, a także drogie butiki, których klientami jest rosyjska klasa wyższa. O grupie Pussy Riot zrobiło się głośno sześć lat temu, kiedy członkinie grupy protestowały w cerkwii przeciwko Władimirowi Putinowi. Kobiety zostały wtedy aresztowane, a następnie dwie z nich skazane na karę dwóch lat kolonii karnej.