1. Dlaczego zdecydowałeś się na dołączenie do kampanii w roli Ambasadora? 

Zdecydowanie zachęcił mnie do tego sam temat pstrąga i akwakultury. Po pierwsze w tym momencie w Polsce nie ma warunków, aby w dzikich wodach pstrąg przetrwał i rozmnażał się, jedyna opcja to tworzenie akwakultur. 
Po drugie, w 2050 r. będzie prawie 10 mld mieszkańców na naszej planecie w związku z tym presja związana z produkcją żywności rośnie, co ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszającą się populację ryb. 30% dzikich ryb osiągnęło już destrukcyjny limit swoich zasobów biologicznych, a połowa populacji jest na wyginięciu. Świat potrzebuje akwakultury, aby zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na ryby, czy na owoce morza. Akwakultura daje nam możliwość zjedzenia ryby, która rozwijała się w swoim tempie i przez to jest zdrowa. Takie działanie naprawdę może uratować nasz świat i ekosystem. 

2. Jaką rybą jest pstrąg? Dlaczego jest tak wyjątkowy na tle innych ryb? Dlaczego warto jeść ryby?  Co takiego mają w sobie ryby?

Wiadomo, że pstrąg potrzebuje konkretnych warunków a Polska jest do tego idealna. Wybierając pstrąga, wybieramy polski produkt, który wspiera społeczności lokalne i ekonomię wielu regionów. A sam pstrąg ma wiele wartości odżywczych.  Zawiera bardzo dużo białka, jest także bogaty w tłuszcze Omega 3 i minerały  oraz w witaminy z grupy B - czyli samo zdrowie! Pstrąg pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia, a przy tym jest naprawdę bardzo łatwy do przyrządzenia. Pstrąg jest idealnym wyborem do zbilansowania diety. W każdym kęsie pstrąga mamy wszystkie wartości jakich potrzebujemy do bycia zdrowym.

3. Czy to, co znajdzie się na naszych talerzach ma jeszcze inne, szersze znaczenie ? Czym wyróżniają się ryby z akwakultury?  

Smak ryby zależy od warunków w jakich dorasta, od miejsca w jakim rośnie i się rozwija. Ryba dobrej jakości zapewnia lepszy smak potrawy jaką przygotowujemy. To jest idealne w akwakulturze, że możemy mieć świeży i smaczny produkt w całej Polsce, nawet w mieście, gdzie jesteśmy oddaleni od rzek i zbiorników w jakich znajdziemy zdrowe ryby. 

4. Co ciekawego możemy zrobić z pstrąga - jak obrabiać tę rybę by zostało w niej jak najwięcej wartości odżywczych?

Bardzo polecam przygotować rybę w piekarniku. Wystarczy posmarować ją z obu stron oliwą, dodać zioła, sól, pieprz (przyprawy możemy dodawać prosto do brzucha ryby) i włożyć ją do pieca aż mięso będzie nieprzezroczyste. Pstrąga można zrobić na 1000 sposobów, w marynacie, w tajskich przyprawach, lub zwyczajnie obłożyć posiekanym czosnkiem, pstrąg uwielbia być w towarzystwie białego wina, czosnku i różnych ziół. 

5. A na co trzeba zwracać uwagę podczas kupowania ryb i pstrągów?

Najważniejsze by pamiętać, że świeża ryba pachnie! Wybierajmy ryby kierując się poniższymi kryteriami:
1.    Oko ryby powinno być wyłupiaste i błyszczące, nie powinno być spłaszczone,
2.    Ryba powinna mieć lśniące łuski,
3.    Od świeżej ryby czuć delikatny zapach jodu i to jest znak świeżości,
4.    Ryba musi być jędrna i sztywna, tak, że gdy trzymamy ją za ogon nie może opadać.  
5.    Kolejna rzecz to skrzela. Kolor musi być intensywnie czerwony lub jasnoczerwony, muszą być mokre i lśniące, absolutnie nie mogą być lepkie czy plamiste. 
6.    Po naciśnięciu palcem ryby jej ciało powinno automatycznie odzyskać swój pierwotny kształt. 
To jest bardzo ważne jak wybierać rybę, ale też trzeba wiedzieć jak ją przechowywać. 
Świeżego pstrąga można przechowywać w lodówce do maksymalnie dwóch dni, ale pod warunkiem, że wcześniej został wypatroszony, tak samo po ugotowaniu. Możemy ją także zamrozić, oczywiście bez wnętrzności. Również ważne aby nigdy nie rozmrażać jej w gorącej wodzie. Jeśli chcemy zjeść rybę mrożoną, to dzień wcześniej wyjmujemy ją i pozostawiamy do odmrożenia w lodówce.

6. Czy masz  ulubiony, szybki przepis na pstrąga - taki przepis dla każdego

Dla mnie najlepsza jest świeża ryba z pieca, w ten sposób przyrządzona nie traci wartości odżywczych a zachowuje swój pyszny smak. Pstrąga można robić na wiele  sposobów, jest mnóstwo niesamowitych przepisów, ale najważniejsze aby produkt nie był wysuszony na wiór tylko zachował wilgoć i miał w sobie dużo różnych smaków.

Zobacz także:

www.terazpstrąg.pl