Jak działa przyspieszacz opalania?

Przyspieszacz opalania to kosmetyk dla tych z Was, które kochają opaleniznę, ale nie są w stanie spędzić na słońcu dłużej niż godzinę. Po zastosowaniu tego preparatu wystarczy bowiem tylko tyle, by uzyskać piękny złocisty odcień skóry. Tak szybki efekt zawdzięczamy temu, że kosmetyk stymuluje produkcję melaniny, która stanowi naturalna ochronę przed promieniami UV.

Co powinno się znaleźć w składzie kosmetyku?

Stymulacja produkcji melaniny przez komórki ciała jest możliwa, dzięki zawartości w składzie przyspieszacza opalania aminokwasów psoralenu oraz tyrozyny.Prawidłowo nawodniona skóra znacznie szybciej się opala. W związku z tym na liście składników znajdziesz zapewne kilka pozycji o działaniu nawilżającym. Przy okazji warto zadbać o ochronę przeciwstarzeniową. Walkę ze zmarszczkami oraz liniami mimicznymi wspomoże zawartość witaminy A.

przyspieszacz do opalania
Lirene przyspieszacz opalania, 16,99 zł; Olejek Diaderma 30 zł; Eveline przyspieszacz opalania 16,99 zł; Kolastyna przyspieszacz opalania 17,49 zł

Kiedy nie stosować przyspieszacza do opalania?

Na piękną opaleniznę znacznie dłużej muszą pracować osoby o wrażliwej na słońce skórze oraz o bardzo jasnej karnacji. Kobiety mające rude kosmyki lub włosy w kolorze jasnego blondu nie powinny w ogóle dłużej przebywać na słońcu bez zastosowania kosmetyków o bardzo wysokim SPF. Tym bardziej więc nie mogą używać przyspieszacza do opalania. Nie sięgaj po niego również wtedy, gdy planujesz kilkugodzinny pobyt na plaży. Może stać się przyczyną poparzeń słonecznych.

Przyspieszacz do opalania
Shutterstock

 

Naturalne przyspieszacze opalania

Zanim kupisz preparat kosmetyczny, warto wypróbować naturalne przyspieszacze do opalania. Na kilka tygodni przed wyjazdem zacznij codziennie pić szklankę soku z marchwi. Ze względu na zawartość witamin A, B, C, D, E, PP, K oraz dużej ilości wapnia, magnezu, żelaza, jodu, potasu, sodu i związków flawonowych jest nazywany "beauty eliksirem". Ponadto marchew jest ważnym źródłem karotenu, który wpływa na odcień skóry, przyspiesza opalanie, a jednocześnie chroni przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. chociażby dlatego, że działa przeciwstarzeniowo.

Nie zawsze mamy jednak możliwość sięgnięcia po naturalnie wyciskany sok. W aptekach znajdziesz jego substytut w postaci tabletek z karotenem. Na pewno nie zastąpi wszystkich właściwości tej naturalnej bomby witaminowej, ale podobnie jak sok z marchwi zadziała niczym naturalny przyspieszacz do opalania.

Na bazie marchewki powstają też liczne kosmetyki. Należy do nich m.in. Olejek marchewkowy marki Diaderma. Dzięki zawartości beta-karotenu poprawia koloryt cery i pomaga uzyskać ciemniejszą karnację. W naturalny sposób zwiększa wydzielanie pigmentu, przez co pogłębia i utrwala opaleniznę. Preparat wykorzystuje też pozostałe dobroczynne właściwości marchewki, dzięki czemu nawilża, natłuszcza , neutralizuje wolne rodniki i chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Zobacz także: