Przeszczep włosów – dla kogo jest ten zabieg?

Przeszczep włosów polega na pobieraniu mieszków włosowych znajdujących się na potylicy i przeszczepianiu ich w inne obszary na głowie i ciele. Może to być linia rzęs, broda, skóra głowy, miejsce rośnięcia brwi lub klatka piersiowa. Dzięki przeszczepowi włosów na stałe możesz zagęścić swoją fryzurę bez konieczności używania dopinek i peruk. Przeszczepione pasma wyglądają bardzo naturalnie i są trwałe. Ten nowoczesny zabieg transplantacji mieszków włosowych szczególnie polecany jest osobom, które w wyniku wypadku lub choroby straciły część swoich włosów, jak i również tym, którzy przede wszystkim cierpią na łysienie bliznowaciejące lub łysienie androgenowe. O ile lekarz wyrazi na to zgodę z operacji przeszczepu włosów mogą też skorzystać kobiety i mężczyźni, którzy marzą o bujnej fryzurze, a z natury mają cienkie pasma.

Przeszczep włosów – jak się go wykonuje?

Przed rozpoczęciem zabiegu przeszczepu włosów specjalista-chirurg aplikuje pacjentom znieczulenie miejscowe, które zapewnia całkowitą bezbolesność. Obecnie najczęściej w gabinetach medycyny estetycznej stosuje się nowoczesną metodę przeszczepiania pojedynczych aktywnych mieszków włosowych nazwaną FUE. Do tego celu wykorzystywane są narzędzia podłączone do robota tzw. mikropunchy lub zabieg wykonywany jest manualnie.

Lekarz pobiera mieszki włosowe znajdujące się z tyłu głowy, po to aby wszczepić je tam gdzie jest ich niewiele. W tym celu na skórze robi się lekkie cięcia, by można było w nich umieścić nowe włoski. Chirurg może wykonać przeszczep włosów maksimum 2 tysięcy mieszków włosowych. Jednak to tylko początek działań, które mają przynieść późniejszy zauważalny efekt. Już w trakcie zabiegu specjaliści muszą wiedzieć jak prawidłowo poprowadzić linię włosów pacjenta, co jest trudne, ponieważ fryzura musi wyglądać bardzo naturalnie nawet za 20 lat. Docelowo pasma muszą „miękko” opadać w wybranym kierunku i pod odpowiednim kątem.

Transplantacja włosów – jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem transplantacji włosów konieczne jest wykonanie kilku niezbędnych badań laboratoryjnych. Należą do nich na przykład morfologia krwi, układ krzepnięcia, poziom glukozy we krwi na czczo i ogólna analiza moczu. W okresie 10 dni przed operacją nie można zażywać Aspiryny i innych leków przeciwzapalnych. W czasie 10 dni przed transplantacją włosów nie wskazane jest też przyjmowanie suplementów witaminowych, a a przede wszystkim witamin B i E. Wszystkie te środki mogą zwiększać krwawienie podczas zabiegu.

Przez 24 godziny przed transplantacją włosów należy powstrzymać się od palenia papierosów. W dniu zabiegu bardzo ważne jest dokładne umycie włosów, ale bez używania odżywki, olejku lub innych produktów do pielęgnacji czy stylizacji. Oprócz tego lekarze zalecają jedzenie wyłącznie lekkich posiłków. Warto zabrać ze sobą nakrycie głowy.

Przeszczep włosów – jak dbać o siebie po zabiegu?

Po zabiegu przeszczepu włosów można od razu wrócić do codziennego życia jednak miejsca, w których pobrane i przeszczepione były mieszki włosowe muszą przejść proces regeneracji. Ten czas trwa zwykle od 7 do 14 dni. Po tym czasie włosy z przeszczepionych mieszków wypadną, ale po 2-3 miesiącach wyrosną nowe, które powinny zostać z nami do końca życia.

Po transplantacji włosów konieczne jest przyjmowanie antybiotyku oraz  leków przeciwzapalnych, które przepisuje lekarz, ponieważ może im dokuczać ból głowy. Ponadto przez pierwsze 3 tygodnie po operacji należy zachować szczególną ostrożność. Oznacza to konieczność rezygnacji z uprawiania intensywnego sportu, pływania oraz wystawiania głowy na działanie słońca.

Czy istnieją skutki uboczne przeszczepienia włosów?

Poddanie się przeszczepu włosów wiąże się z tym, że na skórze głowy mogą pozostać blizny. Jednak dzięki nieinwazyjnej metodzie transplantacji będą one prawie niezauważalne. Warto zaznaczyć, że obecnie rzadko wykonuje się wycinanie płata skóry z potylicy pacjenta, co kiedyś było konieczne by pobrać mieszki włosowe.

Przeszczep włosów – jakie są przeciwwskazania?

Przeszczep włosów nie jest zabiegiem dla każdego. Świadczą o tym liczne przeciwwskazania do których należy się przystosować zanim zdecydujemy się na ten krok. Takiej transplantacji nie mogą przejść:

  • osoby zmagające się z czynnymi nowotworami,

  • pacjenci którzy są narażeni na częste powstawanie bliznowców,

  • cukrzycy,

  • ludzie mający dolegliwości na tle sercowo-naczyniowym,

  • ci którzy mają zapalenie skóry głowy,

  • kobiety cierpiące na zaburzenia hormonalne.

Ile kosztuje przeszczep włosów? 

Cena przeszczepu włosów zależy od rozległości obszaru głowy jakim ma się zająć lekarz, a także od rezultatów jakie chcemy uzyskać. Koszt przeszczepu włosów zaczyna się więc od kwoty 1500-3000 złotych. Z uwagi na wysoką cenę wiele klinik ma podpisane umowy z bankami, dzięki czemu możemy w łatwy sposób rozłożyć płatność na raty