Przesądy o pełni księżyca: kiedy jest pełnia?

Pełnia jest fazą księżyca, w której znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Wówczas możliwe jest osiągnięcie maksymalnego stopnia oświetlenia jednej z półkul Księżyca. Z Ziemi widoczna jest jego pełna, okrągła tarcza.

Pełnia księżyca występuje zazwyczaj raz w miesiącu. Od tej reguły wystąpić mogą dwa wyjątki. Czasem w miesiącu lutym nie występuje żadna pełnia. Średnio co 2,7 roku zdarza się miesiąc, w którym mamy do czynienia z dwoma pełniami. Druga z nich nazywana jest wówczas „pełnią niebieskiego księżyca”. Jedynie podczas pełni może wystąpić zjawisko zaćmienia Księżyca.

Przesądy o pełni księżyca: legendy

Historia dotycząca przesądów o Księżycu ma swoje początki wiele setek lat temu. Starożytne wierzenia dotyczące pełni księżyca miały bardzo mroczne podłoże. Wierzono, że w księżycowym królestwie mieszka sama śmierć, a na Księżycu mieszkają dusze zmarłych, które oczekują na ponowne narodziny.

Wszelkie kultury, od zarania dziejów, utożsamiały Księżyc z esencją kobiecej natury – emocjonalnością, zmiennością i dużą intuicją. Był on piękny, ale zarazem nieodgadniony. Władał wielką mocą wpływania na ludzi oraz naturę. Miał moc czynienia dobra oraz zła.

Legendy opowiadają o dwóch boginiach, które władają księżycowym królestwem. Pierwszą z nich jest Hekate. Mroczna strażniczka bram Hadesu – podziemnego świata zmarłych. Według mitologii jest boginią ciemności, czarów, magii, jak również świata zjawisk i istot nadprzyrodzonych. Towarzyszy jej Selena – piękna, kochliwa i namiętna wróżbitka, otoczona przez świat demonów, złych duchów i zwodniczych istot.

Według starożytnych wierzeń dzień pełni niebieskiego księżyca jest bardzo szczególny. Spełniają się wówczas najskrytsze marzenia, pragnienia, oczekiwania oraz wzmacnia wróżenie z kart czy tarota.

Przesądy o pełni księżyca: wpływ na ludzi

Przesądy o pełni księżyca nie pomijają jego wpływu na ludzi. Podczas pełni ludzki organizm jest skłonny do wytwarzania niższego poziomu hormonu szczęścia niż w innych fazach księżyca. Wpływa to negatywnie na funkcjonowanie organizmu, a w szczególności: temperaturę, ciśnienie krwi i skurcze mięśni gładkich.

Zobacz także:

W czasie pełni ludzie cierpią na bezsenność, stają się bardziej agresywni i lekkomyślni. Obniżony poziom serotoniny nie pozostaje obojętny również dla naczyń krwionośnych, oskrzeli, jelit i macicy, dlatego odnotowuje się wówczas podwyższoną ilość zachorowań na biegunkę, zawały oraz wysoką ilość przedwczesnych porodów. Podczas operacji przeprowadzanych podczas tej fazy księżyca częściej dochodzi do krwotoków, a zwykłe, drobne zabiegi są bardziej bolesne dla pacjenta. Nie zaleca się wówczas planowania wizyt u dentysty oraz odradza wielogodzinnych sesje u tatuażysty.

Podczas pełni policja odnotowuje więcej incydentów kradzieży, bójek, czy ataków nożowniczych niż zwykle. Zwiększa się również ilość wypadków drogowych, morderstw oraz samobójstw.

Niektórzy ludzie podczas pełni odczuwają wzmożony popęd seksualny, dlatego wzrasta wówczas współczynnik zapłodnień. Wzrasta również apetyt na niektóre produkty spożywcze. Najbardziej wrażliwi odczuwają różnicę w smakach tych samych artykułów podczas pełni i poza nią.

Przesądy prawią również o oddziaływaniu pełni księżyca na urodę. Według nich w tym czasie warto podcinać końcówki włosów, szczególnie w przypadku kobiet, którym zależy na ich szybkim zapuszczeniu. Zaleca się wówczas ścinanie włosów u niemowląt, gdyż odrosną mocne, zdrowe i błyszczące. Włosy oraz skóra głowy umyte podczas pełni na długo zachowają świeżość i utrzymają zapach szamponu. Trwała ondulacja wykonana w tym dniu nie zniszczy włosów, jej efekty będą trwalsze, a skręt bardziej wydajny.

Przesądy o pełni księżyca: wpływ na naturę

Przesądy o pełni księżyca i jej wpływie na naturę tworzone są od wielu lat. Częścią z nich zainteresowali się naukowcy i dopisali do nich naukowe wytłumaczenie, a pozostałe nadal funkcjonują jedynie w sferze wierzeń, legend i domniemywań.

Niektóre rośliny, a w szczególności ziemniaki, podczas trwania pełni pobierają z powietrza większą ilość tlenu niż w pozostałe dni miesiąca. Natomiast winogrona zbierane w dniu pełni są bardziej aromatyczne i słodkie.

Podczas trwania pełni nie zaleca się przycinania gałęzi drzew oraz krzewów. Zabroniona jest również całkowita ich wycinka. Nie jest wskazane szczepienie roślin. Pełnia jest za to doskonałym czasem na zbiór ził, sadzenie oraz przesadzanie drzew. Zioła zebrane podczas pełni będą miały intensywne właściwości lecznicze. Rośliny korzeniowe, posadzone w tym czasie, odwdzięczą się obfitymi zbiorami.

W czasie zbiorów, warto dzień pełni zrobić sobie wolnym od pracy. Zebrane owoce będą się źle przechowywać, a przetwory uzyskają kwaskowaty posmak.