Kiszone ogórki

Sezon na kiszonki trwa w najlepsze. Kisimy buraki, rzodkiewki, pomidorki, cukinię i paprykę. My stawiamy na klasyczne ogórki kiszone. Nadają się na każdą okazję - od niedzielnego obiadu, poprzez sałatki, sosy na zimno czy rolady, na zupach kończąc. 

Jak przygotować ogórki kiszone? Potrzebne nam będą ogórki, najlepiej sprawdzą się ogórki gruntowe Polan. Powinny być świeże, idealne będą takie, którym nie odpadły jeszcze kwiaty z końcówek. Oba końce mają być twarde a ogórki jędrne i bez przebarwień, ani uszkodzeń. Unikaj przerośniętych ogórków, które są duże. Szersze ogórki mają już duże pestki i będą w środku puste i miękkie po ukiszeniu.

Ogórki, główka lub dwie czosnku, korzeń chrzanu, nasiona kopru włoskiego wraz z baldachami kwiatu oraz sól to podstawa przy szykowaniu ogórków kiszonych. Polecamy użycie soli kamiennej, która ma najwięcej cennych minerałów i pierwiastków śladowych.

Ogórki umyj dokładnie pod zimną, bieżącą wodą. Przepłucz również kwiaty kopru, korzeń chrzanu i jego liście, jeśli ich używasz. Korzeń chrzanu pokrój na mniejsze paski a z główek czosnku zdejmij ząbki. Ząbków czosnku nie trzeba obierać.

Przygotuj słoiki. Powinny być czyste, najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. 

Na litr wody przygotuj kilogram ogórków gruntowych, dwie główki czosnku, kawałek korzenia chrzanu (ok. 10cm) i pęczek kopru z kwiatami.

Na dno każdego słoika wyłóż część kopru, ząbków czosnku oraz kawałków chrzanu. Następnie zacznij układać ogórki. Układaj je pionowo. Staraj się upchać ciasno tak jak najwięcej ogórków. Możesz dodać resztę dodatków a na górę wyłożyć na płasko kilka najmniejszych ogórków. W ten sposób wypełnij wszystkie słoiki.

Zobacz także:

Gorącą wodą z solą wypełnij wszystkie słoiki. Lekko wstrząśnij słoikiem, by woda spenetrowała wszystkie bąbelki powietrza wewnątrz. Słoiki zakręć mocno i obróć do góry dnem. Gdy wystygną można obrócić je wieczkiem do góry i odstawić do ciepłego pomieszczenia na 3 dni. Po tym czasie można przenieść słoiki do spiżarni czy piwnicy. Ogórki ukiszą się po maksymalnie 20 dniach.

WskazówkaAby ogórki na zimę były twarde i jędrne dodajemy do słoików korzeń chrzanu. Można też dodatkowo dodać jeszcze liście chrzanu, zielone liście dębu oraz liście czarnej porzeczki, winorośli lub wiśni.